Руският лекар д-р Сергей Агапкин разкри свойство на киселото зеле, за което едва ли много предполагат. Той споделя, че консумацията на продукта има положителен ефект върху мозъка и във връзка с това върху качеството на съня и психо-емоционалното състояние.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар
Свойството на киселото зеле да подобрява съня и да се бори с депресията
Доктор Агапкин информира, че този ферментирал зеленчук помага в борбата с тревожността и безсънието. Според лекаря редовната му консумация на вечеря може да подобри заспиването и качеството на нощния сън.
Лекар разкри какво се случва с кръвта ви, когато ядете кисело зеле
Специалистът допълва, че подобно действие имат и други ферментирали храни. Положителните им свойства се обясняват с ефекта им върху чревната микрофлора. Ферментиралите храни съдържат пробиотици, които насърчават растежа на полезни чревни бактерии. На свой ред, червата в човешкото тяло са специфично свързани с мозъка: подобряването на техния бактериален баланс укрепва здравето на централната нервна система.
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина
„Почти всички дълбоко ферментирали продукти, включително киселото зеле, предизвикват положителни промени в мозъка чрез чревната микрофлора, включително подобряване на съня при хората и намаляване на тревожността“, казва Сергей Агапкин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
"Какво е важно да запомните: коментираният ферментирал зеленчук есто съдържа много сол. Този продукт трябва да се използва с повишено внимание от пациенти с хипертония и тези с увредени бъбреци", казва още експертът.
Други ползи от продукта
Киселото зеле съдържа пробиотици, които са необходими не само за правилното храносмилане и усвояване на храната, но и за силна имунна система. Имунитетът и много хронични заболявания на нашето време започват от нашия храносмилателен тракт. Яденето на захар, пшеница и други нездравословни храни нарушава естествената чревна флора, унищожавайки „добрите“ бактерии, които живеят там. Киселото зеле естествено населява червата ни с полезни микроорганизми, които се борят с паразити, вредни бактерии, гъбички и дрожди. 1/2 чаша кисело зеле съдържа около 10 трилиона различни бактерии, които са полезни за нашите черва. То има следните полезни свойства:
- подобрява усвояването на витамини и минерали
- млечната киселина, съдържаща се в него, поддържа здравословни киселинни нива в нашите черва
- съдържа храносмилателни ензими, които подобряват храносмилането и поддържат панкреаса във форма
- помага в борбата с киселините
- премахва токсините и тежките метали от тялото ни
- ефективно е при млечница и кандидоза
- помага в борбата с желанието за сладко
- съдържа уникални вещества – глюкозинолати, които имат изразено противораково действие; те не само предотвратяват развитието на злокачествени тумори, но и намаляват скоростта на растеж на съществуващите
- съдържа антиоксиданти: лутеин, зиаксантин и витамин С, който е 6 пъти повече в киселото зеле, отколкото в обикновеното зеле
- намалява риска от развитие на сърдечни и сърдечно-съдови заболявания
- съдържа аминокиселината тирозин, която участва в регулирането на кръвното налягане
- укрепва костите и опорно-двигателния апарат благодарение на високото съдържание на витамин К
- помага в борбата с проблемната кожа: акне, възпаления, екземи, псориазис
- богато е на ацетилхолин, който регулира процеса на изхвърляне на токсините, успокоява нервната система, подобрява съня и понижава кръвното налягане
- полезно е за хора, страдащи от диабет, тъй като помага за регулиране на нивата на кръвната захар.
Кисело зеле - как влияе на черния дроб
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.