Високото кръвно налягане неслучайно е наричано тих убиец. Ако не се овладее, то води до сърдечни заболявания. Но дори малки промени в начина на живот могат да намалят риска от негативни последици.
И по-специално включването на определени плодове в диетата може да окаже многофакторна роля за понижаване на холестерола, прочистване на артериите и понижаване на кръвното налягане. Някои проучвания казват, че тези ефекти са толкова значими, колкото и тези, свързани с приема на лекарства.
Сок от нар за сваляне на кръвното
„Нарът е изключително полезен за тялото поради антиоксидантния си ефект. Сокът от този плод има три пъти по-висока антиоксидантна активност от червеното вино или зеления чай. Много от антиоксидантите в състава му са под формата на полифеноли - растителни пигменти, които придават характеристиките на плода червен цвят", споделя диетологът д-р Игор Строков.
Учени разкриха какво се случва с кръвното на хората, които имат котки
Половин чаша сок от нар съдържа приблизително 72 калории, 16 грама въглехидрати и три грама фибри.
„Нарът също така съдържа значителни количества фолиева киселина, витамин К и калий, които пряко влияят върху еластичността на стените на артериите и улесняват контролирането на кръвното налягане“, допълва д-р Строков.
Резултатите от проучването показват, че сокът от нар понижава както систоличното, така и диастолното кръвно налягане и че ефектът остава постоянен, независимо от количеството сок или продължителността на неговата консумация.
Учени: Само 1 чаша от това сваля кръвното за часове
Предполага се, че способността му да действа като ACE инхибитор (инхибитор на ангиотензин конвертиращия ензим) може да е това, което позволява на сока от нар да понижава кръвното налягане.
Тези инхибитори обикновено се срещат в лекарствата за кръвно налягане и действат чрез намаляване на активността на ангиотензин - ензим, произвеждан в бъбреците.
„Това наблюдение накара изследователите да предположат, че може да е „разумно“ да се включи сок от нар в здравословна за сърцето диета“, споделя още диетологът.
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и на консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не замества назначеното лечение!