Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Диана Гергова: Траките са имали писменост и тя е свързана с орфическата вяра в безсмъртието (ВИДЕО)

08 ноември 2024, 17:35 часа • 1180 прочитания

В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров разговаря с проф. Диана Гергова за премълчаваните обикновено постижения на траките. Тракологът подкрепя аргументите си с артефакти като каменни плочи и глинени предмети с надписи, които свидетелстват за наличие на писменост сред тракийския жречески елит.

„През втората половина на второто хилядолетие (пр. н. е.) траките са едни от големите морски народи, които стигат до Египет, завземат западната част на Мала Азия, цялото Северно Причерноморие, стигат до Кавказ, а някои от тях преминават и в Предна Азия и всъщност там са имената на масагети, на иседони. това са производни имена на тракийските племена едони в Южна Тракия, на мизи и гети в Северна Тракия. Така че съвсем разбираемо защо Херодот ги нарича най-многобройния народ след индийския. И това, което е много важно, че заемайки тези огромни територии, те носят със себе си и една друга вяра, едно друго учение, което се разпространява и е решаващо за характера на тяхната култура.“, споделя проф. Гергова. Още: Кристина Христова: Трябва да научим децата как социалните мрежи и интернет да бъдат от полза за тях (ВИДЕО)

Според проф. Гергова, един от най-големите траколози у нас, античните автори много ясно и категорично описват какво са дали траките. „Мистериите са наречени трескейа на тракиеца Орфей, знае се също, че именно Орфей и Лин са тези фигури които носят азбуката и я приспособяват за нуждите на елинския и на гръцкия свят. [..] В тракийските земи има достатъчно интересни находки, които показват, че тракийският елит пише. Всъщност още когато се говори за Залмоксис, някои от античните автори казват, че той е създал и законите. По-късно Йорданес, който пише своята „Гетика“ и разказва за гетите също казва, че те имат своите писани закони, които се наричат белагини. Интересно е да се отбележи че когато античните автори пишат за светилището на Дионис, което най-вероятно е в Родопите, те също казват, че там има таблички със орфически текстове, т.е. в никакъв случай, дори четейки античните автори, ние не може да кажем, че те са безписмени. Очевидно този жречески елит на посветените, на знаещите, знае да пише и може да общува и да комуникира в света на религията с боговете, може би и между себе си и с текстове.“

„Орфическото учение за безсмъртието на душата е първото, което се разпространява в Гърция с книги и това е също нещо много интересно, тъй като много изследователи пишат, че олимпийската религия не дава на обикновения човек обяснението какво става с него след смъртта, но това го дава Орфей, който пише за безсмъртието на душата, за астралното безсмъртие, за отлитането на освободената от материята душа в космоса.“

Според проф. Гергова да се говори, че траките са безписмен народ е малко измислено и нарочно лансирано твърдение, за да се обърне повече внимание на тракийските съкровища и на разказите за историята на траките, които можем да разчетем в тях. Още: Николай Василев: Да направим така, че македонският идентитет да работи за, а не против интересите на България (ВИДЕО)

„Културният туризъм у нас не е развил потенциала, който притежава, който може да привлече много повече хора, могат да бъдат показани много по-интересни разкази и много уникални паметници, които в момента тънат в бурени и тръни и се разпадат, защото ние нямаме структури, които да имат задачата и да са създадени за това да се грижат, да поддържат тези паметници, да развиват проекти, да експонират нови части от известни резервати, където има много обекти. Това е един много тъжен факт.“, казва проф. Гергова и апелира към нуждата от последователна стратегия за популяризация и грижа за тракийските паметници, които остават в забрава, въпреки значимостта си.

Целият разговор гледайте във видеото. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес