Ноември е сезонът на тиквата. Тя може да се яде приготвена на пара, варена, задушена, като съставка в супа, десерти. Но някои хора не трябва да прекаляват с този продукт.
Той има сравнително ниско съдържание на калории, но висок гликемичен индекс. Затова трябва да се консумира умерено. Възрастните могат да ядат 200-300 грама на ден, децата – 100 грама”, обяснява руският лекар д-р Андрей Тяжелников.
Ползи от вреди от този есенен зеленчук
Той подчертава, че това е здравословен и достъпен зеленчук, който съдържа цял склад от витамини и здравословни вещества. Тиквата съдържа пет пъти повече каротин от морковите. Нейната пулта съдържа витамини А, С, Е, РР, Т, К, група В, както и микроелементи - калий, магнезий, калций, желязо, фосфор, цинк. Зеленчукът също така служи като източник на фибри, естествени антиоксиданти и растителни протеини.
Какво се случва с кръвното и холестерола ви, когато ядете тиква
„Той има диуретичен ефект, подобрява храносмилането, обмяната на веществата, има благоприятен ефект върху зрението и имунната система, върху работата на сърцето и черния дроб, а благодарение на съдържащите се в него фитостероли спомага за елиминирането на „лошия“ холестерол. Поради множеството си полезни свойства зеленчукът се включва в лечебните диети при различни заболявания“, споделя д-р Андрей Тяжелников.
Той предупреждава, че суровият зеленчук е по-трудно смилаем и може да предизвика подуване, затова трябва да се консумира след топлинна обработка.
Хората с диабет, хроничен гастрит и ниска киселинност трябва внимателно да използват тази храна. Поради нейната способност да стимулира стомашната подвижност, тя трябва да бъде изключен от диетата по време на обостряне на стомашно-чревни заболявания, панкреатит или холелитиаза, както и в случай на индивидуална непоносимост.
Една чаша от този зеленчук може да ви осигури 200% от препоръчителния дневен прием на витамин А. Той помага за здравето на очите и зрителната острота особено в условия на слаба светлина.
Витамин А, съдържащ се в този зеленчук, има и друго предимство: намалява риска от някои видове рак, като рак на белите дробове или простатата.
Освен бета-каротин, зеленчукът съдържа витамин С, витамин Е, желязо и фолиева киселина – всички те укрепват имунната ви система. По-големи количества от него във вашата диета може да помогнат на имунните клетки да работят по-добре, защитавайки ги от микроби и ускорявайки зарастването на рани.
Наситеният оранжев цвят на зеленчукка също така показва, че той съдържа много калий. Това е критично важно за понижаване на кръвното налягане. Неосолените тиквени семки също са богати на минерали и растителни стероиди, които повишават HDL („добрия” тип) холестерол и помагат за понижаване на нивата на кръвното налягане.
Oще: Лекар: Тиквата е най-полезна при тези заболявания
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!