Според руския диетолог д-р Елена Соломатина, киселото зеле, въпреки цялата си полезност и вкус, може да бъде опасно за хората над 50 години.
Вреда от киселото зеле за хората над 50 години
„Фибрите в този ферментирал продукт могат да причинят газове и подуване на корема при хора, които не са свикнали да ги консумират в големи количества“, отбеляза експертът.
"Ако човек преди това не е свикнал редовно да консумира ферментиралия зеленчук, след като го включи в диетата си чревният му микробиом ще претърпи промени и съотношението на полезните бактерии ще започнат да се променят. И тогава може да изглежда, че в стомаха е започнала война", казва д-р Соломатина.
Лекар: Яжте киселото зеле с това, за да е още по-полезно
"След 50 години се препоръчва да добавите зеле към диетата на малки порции, нарязани или задушени. Това със сигурност е полезен продукт, но трябва да се въвежда постепенно. Още един нюанс - киселото зеле съдържа хистамин. Само по себе си това вещество не е опасно. Въпреки това, прекомерната му консумация може да доведе до развитие на алергични реакции към други храни, консумирани с него (ако човек има предразположение)", казва специалистът.
"Хората с високо кръвно и болни бъбреци не трябва да се увличат по киселото зеле. Или поне да изберат продукт, приготвен без сол – има и такива рецепти. Стомашните проблеми също изискват повишено внимание при консумацията на продукта: той има висока киселинност, така че може да раздразни лигавиците", казва д-р Павлова.
Ползи от киселото зеле
Киселото зеле е вкусен и здравословен продукт. Лекарят споделя и защо трябва да включите (малко по малко) в диетата си:
- Богато на пробиотици. Този зеленчук е източник на пробиотици, полезни бактерии, които поддържат здравето на червата и подобряват храносмилането. Спомагат за поддържане на баланса на микрофлората в червата и укрепват имунната система.
- Обогатяване на диетата с витамини. Този зеленчук съдържа витамини С и К, които са мощни антиоксиданти и спомагат за укрепване на имунната система и поддържат здрави кости и кръвоносни съдове.
- Подобрено храносмилане. Ферментирането на зелето го прави по-лесно смилаемо, като помага на тялото да абсорбира хранителни вещества от храната.
- Подобрява настроението. Пробиотиците, открити в този ферментирал зеленчук, могат да подобрят настроението и психичното здраве. Здравата чревна флора е свързана с подобрено настроение и намален риск от депресия.
- Нискокалорично и богато на фибри. Киселото зеле е с ниско съдържание на калории и богато на фибри, което помага за контролиране на теглото, подобрява чревната подвижност и насърчава цялостното усещане за ситост.
Кисело зеле - как влияе на черния дроб
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.