Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Дефицитът на този витамин е причината за повишения апетит

12 декември 2024, 22:22 часа

Повишеният и лошо контролиран апетит е проблем, от който много хора се оплакват през зимата. Диетологът Елена Соломатина обясни защо се получава. Експертът пояснява, че развитието на хранителни разстройства, дължащи се на прекомерен апетит, който принуждава хората да похапват през целия ден, през зимата се причинява предимно от небалансирана диета и липса на слънчева светлина. При тях организмът не получава необходимите и важни за него хранителни вещества – протеини, микроелементи, витамини.

Дефицитът на витамин Д като причина за повишения апетит 

„Липсата на йод, селен и особено на витамин Д може да е причина за повишен апетит“, казва д-р Соломатина. Диетологът добавя, че провокаторът на „неконтролируемия“ апетит и постоянното желание за ядене често е липсата на висококачествен протеин, чийто източник са естествените продукти.

Витамините се пият само по това време на деня, за да действат

Експертът отбелязва: вместо да изяде например парче пуешко със зелена салата, човек посяга към наденица или бърза храна, която има много малко протеини. Ако се храни по този начин редовно, проблемът с недостига на протеин се задълбочава и в същото време способността му да контролира апетита се влошава.

В допълнение, дефицитът на магнезий, витамини от група В, хром и фибри оказва значително влияние върху метаболитните процеси и чувството за ситост. Също така, механизмите на нормалния апетит се нарушават, когато се консумират големи количества захар и прости рафинирани въглехидрати, което води до резки колебания в нивата на кръвната захар. Според диетолога това се случва, когато през деня многократно се ядат различни сладкиши, сладкиши и бял хляб, твърде много плодове и брашно.

Лекар: Този витамин ускорява отслабването 

Ползи от витамин Д за тялото

Ефектите на витамин Д се дължат до голяма степен на имуномодулиращите свойства на метаболитите на хормоналната система, който той има. Осигуряването на този витамин значително влияе върху имунната система, включително антивирусната и антимикробната защита на организма.

Той регулира възпалителните процеси, като повлиява транскрипцията на гени за имунен отговор в макрофаги, Т клетки и дендритни клетки. Витамин D е важен фактор, определящ състава на чревния микробиом. Намаляването на производството му допринася за увеличаване на колонизацията на протеобактерии и увеличаване на възпалителния процес при чревна патология.

Лекари: Дефицитът на този витамин може да доведе до деменция 

Защо дефицитът на витамин Д е опасен?

Значението на вит. Д за човешкия организъм се състои във влиянието му върху процесите на формиране на костната система, както и други ефекти. Според съвременните концепции дефицитът на вит. Д е свързан с повишен риск от развитие на:

  • захарен диабет;
  • артериална хипертония;
  • сърдечна недостатъчност;
  • периферни артериални заболявания;
  • остър миокарден инфаркт;
  • различни форми на рак;
  • автоимунни и възпалителни заболявания.

Дефицитът на вит. Д води до:

Нарушения на калциево-фосфорния метаболизъм и костния метаболизъм. Поради намалената абсорбция на хранителния калций в червата, нивата на паратироидния хормон (ПТХ) се повишават и се развива вторичен хиперпаратироидизъм. ПТХ повишава активността на остеокластите и по този начин води до намалена костна минерална плътност, остеопения и остеопороза.

Полезен ли е приемът на биотин? 

Промяна в съотношението калций-фосфор и в резултат на това нарушаване на процеса на минерализация на скелета. Развива се остеомалация, която се проявява като генерализирана болка, дискомфорт в костите и мускулите. Миопатия, която се проявява с мускулна слабост, затруднено ходене, поддържане на равновесие и склонност към падане, което естествено повишава риска от фрактури.

Скелетни деформации, характерни за рахит, претърпян в детството (череп "кула", извити дълги кости на долните крайници, "броеница" на ребрата, деформация на гръдния кош и др.).

За възрастни пациенти, за коригиране на дефицита, се препоръчва да ядат храни с високо съдържание на витамин D, както и, ако е необходимо, да го приемат допълнително в дозирани форми.

4 необичайни признака, че страдате от дефицит на витамини

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес