Деменцията описва група от симптоми, свързани с продължаващ когнитивен спад. Една от основните цели на научните проучвания е да се идентифицират възможно най-рано механизмите, които допринасят за това състояние. Ново проучване предполага, че лягането преди определен час може да играе важна роля в увеличаването на риска от това заболяване.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Връзката между деменцията и часа за лягане вечер
"Сънят в определено време може да увеличи риска от деменция при по-възрастните хора. Определени модели на сън при хора над 60 години могат да определят риска от мозъчно заболяване. При субекти, които са си лягали преди 21:00 всяка вечер и са спали средно повече от осем часа, рискът от деменция е повишен със 70%“, споделя руският невролог Александра Алехина, позовавайки се на резултатите от проучване.
Учени: Колкото по-рано се появи това заболяване, толкова по-висок е рискът от деменция
"След проучване на близо 2000 участници, изследователският екип е анализирал данни за съня на хора на възраст от 60 до 74 години. Всеки участник трябваше да отговори на въпроси относно навиците си за сън и да се анализира когнитивната им функция. Субектите са били проследявани средно около четири години, за да се определят моделите им на сън и здравето на мозъка им. Безсънието също е свързано с повишен риск от деменция", допълва експертът.
„Безсънието се свързва специално с по-лошо представяне на паметта в сравнение с тези, които имат само някои симптоми на безсъние или изобщо нямат проблеми със съня“, добавя д-р Алехина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
Лекар: Това са най-ранните симптоми, които показват, че мозъкът е увреден от деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи