Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кисело зеле - кой, кога и защо НЕ трябва да го яде

29 ноември 2023, 15:11 часа

Киселото зеле е вкусна и полезна туршия, която можете да закупите от магазина или да си приготвите сами. Но консумацията му невинаги е безопасна - за много хора тя дори е забранена.

Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет

Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар

Кой не трябва да яде кисело зеле - общи забрани

Хората с хипертония и нарушения на метаболизма на солта трябва да избягват тази туршия, съобщава руското издание Лента. Увеличаването на количеството сол в тялото ще доведе до повишаване на кръвното налягане и подуване, което със сигурност ще има отрицателно въздействие върху цялостното благосъстояние.

Киселото зеле - тези грешки са причината за появата на слуз в него

Освен това кърмещите майки също трябва да се откажат от зелето, въпреки че бременните жени имат ползи от тази храна - в много случаи тя помага за по-лесно справяне с токсикозата. Педиатрите също не препоръчват да давате кисело зеле на малки деца - стомахът на бебето не може да го смила.

Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина

Възможно ли е да ядете кисело зеле, ако имате гастрит?

Основната теза на гастроентеролозите е да обяснят дали е възможно да ядете кисело зеле, ако имате проблеми с червата или стомашно-чревни заболявания, допълва изданието. Категорично се забранява консумацията на тази туршия за хора, които имат:

  • язва;
  • гастрит;
  • панкреатит;
  • повишена киселинност;
  • колит;

 

Тези, които страдат от бъбречни или сърдечни заболявания, също се съветват да се въздържат от яденето на ароматната туршия. Киселото зеле съдържа твърде много фибри - такова натоварване не е приемливо за всеки организъм. Ако нарушите забраната и се насладите на много „солени“ храни, тогава има висок риск от болки в стомаха, метеоризъм, подуване и дори пристъп на тахикардия.

За да избегнете здравословни проблеми, не яжте тази туршия вече особено ако са налице изброените по-горе заболявания. Нормата от тази вкусна туршия за здрав човек е 150 грама на ден и то само през деня, така че храносмилателната система да има време да смели зелето.

Още: Здравен съвет за деня, 26 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове са най-добри за имунитета

Още: Здравен съвет за деня, 25 декември: Лекар: Изпийте това половин час преди да седнете на масата на Коледа и Нова година

Ползи от киселото зеле

Тази ферментирала храна поддържа имунитета през студения сезон. Химическият състав на киселото зеле включва витамини: А, Е, К, РР, U, витамини от група В. Едно от основните полезни свойства на зелето е съдържанието на голяма доза аскорбинова киселина (витамин С), мощен антиоксидант и вит. за клетъчно здраве. Зелето е богато на микро- и макроелементи: калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, манган, мед, селен, сяра, флуор, цинк, йод; органични киселини. Освен това продуктът съдържа пробиотици (добри бактерии) и антиоксиданти. Такъв богат химически състав осигурява на тялото всички необходими вещества. Калоричното съдържание на киселото зеле е 25 kcal на 100 г. Това е продукт с ниско съдържание на въглехидрати и мазнини.

Още: Кисело зеле - 3 грешки, заради които става безвкусно и меко

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес