Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кисело зеле - кога е полезно и кога вредно

05 октомври 2024, 19:33 часа

Киселото зеле е традиционен продукт, който е обичан заради своята хрупкава текстура, наситен вкус и, както се смята,заради многобройните си полезни свойства.

Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет

Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар

Гастроентерологът, кандидат на медицинските науки д-р Екатерина Кашух споделя дали киселото зеле наистина е полезно за здравето, колко можете да го ядете, за да не навредите на здравето си и кой трябва да откаже от него.

Ползи и вреди от киселото зеле

Експертът припомня, че процесът на приготвяне на кисело зеле е лесен, но отнема време. Основните съставки са прясно зеле, захар и сол, понякога се добавят моркови, семена от копър, червени боровинки или дафинови листа. Всички компоненти се нареждат плътно в буркани или бурета и се оставят на тъмно място, за да започне процесът на ферментация.

Колко витамин С има в 100 гр кисело зеле

Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици

Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина

„Киселото зеле се получава благодарение на бактериите, които превръщат захарите от зелето в млечна киселина, придава на готовото ястие характерен кисел вкус. Киселото зеле съдържа много витамин С, който укрепва имунната система, помага в борбата с инфекциите и поддържа здрава кожа. Млечнокисели бактерии, образувани по време на ферментацията, поддържат здрава чревна микрофлора, подобряват храносмилането и помагат за предотвратяване на запек. Киселото зеле е богато и на фибри, които също спомагат за правилната чревна функция”, обяснява лекарят.

Въпреки всички полезни свойства, киселото зеле е най-добре да се консумира умерено. Оптималното количество за възрастни е около 100-200 гр на ден, уточнява д-р Кашух.

„Киселото зеле е с високо съдържание на фибри и пробиотици и твърде много от тях в диетата може да доведе до подуване и коремен дискомфорт. Освен това такова зеле обикновено съдържа доста сол, което влияе негативно на кръвното налягане и насърчава подуването“, предупреждава гастроентерологът.

Според нея някои хора трябва да ограничат консумацията на кисело зеле или напълно да го премахнат от менюто си.

Още: Здравен съвет за деня, 26 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове са най-добри за имунитета

Още: Здравен съвет за деня, 25 декември: Лекар: Изпийте това половин час преди да седнете на масата на Коледа и Нова година

„Образуваните при ферментацията киселини дразнят стомашната лигавица, затова киселото зеле не се препоръчва при гастрит, язва и рефлукс. Поради високото съдържание на сол такова зеле може излишно да натовари бъбреците, затова не се препоръчва да го ядат хора с бъбречни проблеми и артериална хипертония“, подчертава специалистът.

Тя отбелязва, че киселото зеле е продукт, който се съхранява дълго време благодарение на съдържащите се в него млечна киселина и сол, които действат като естествени консерванти. Въпреки това, качествата на продукта може да се влошат, ако условията за съхранение са нарушени или ако е съхраняван твърде дълго.

„Първият признак за разваляне е неприятна, остра миризма. Не трябва да ядете такова зеле, за да избегнете хранително отравяне. Нормалният вкус на киселото зеле трябва да е леко кисел, но приятен. Ако на повърхността на зелето или саламурата се появи мухъл, също е по-добре да не ядете продукта. Дори мухълът да може да се отстрани от повърхността, спорите му ще останат в саламурата“, допълва гастроентерологът.

Лекар: Киселото зеле е най-вредно за хората над тази възраст

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес