Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кардиолог: Тези 3 витамина са най-добри за сърцето

20 ноември 2023, 16:46 часа

Някои витамини и микроелементи са наистина полезни за здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Руският кардиолог д-р Анна Кореневич споделя, че те включват витамините от група B, Д,и E . Те са антиоксиданти, които предпазват сърдечния мускул от увреждане от свободните радикали. В списъка влизат омега-3 мастни киселини – те също така подобряват работата на сърдечния мускул.

Най-добрите витамини за сърцето

Както припомня кардиологът Анна Кореневич, тези хранителни вещества се усвояват много по-ефективно от храната, отколкото от хранителни добавки. Ето защо, преди да изтичате до аптеката за хранителни добавки, трябва често да добавяте към диетата си храни, богати на тези вещества: плодове, зеленчуци, ядки, риба, зехтин и конопено масло.

Тези витамини водят до напълняване - внимавайте с тях

„Здрав човек, който има правилна и балансирана диета, не се нуждае от допълнителни витаминни добавки за сърцето“, добавя д-р Анна Кореневич.

Тайната за здравето на сърцето обаче не е само в правилното хранене и физическа активност, според експерта.

„Най-добрите "витамини" за сърцето са радостта, удоволствието и чувството за щастие “, казва д-р Анна Кореневич.

Според специалиста положителните емоции играят огромна роля в поддържането на здравето на сърцето:

  • помагат за намаляване на стреса и безпокойството;
  • спомагат за подобряване на кръвообращението;
  • намаляват кръвното налягане;
  • укрепват имунната система;
  • помагат за облекчаване на напрежението;
  • повишават енергийните нива;
  • подобряват цялостното удовлетворение от живота. 

„Вместо да харчите пари за безполезни витамини, по-добре ги харчете за неща, които ви доставят удоволствие и радост. Да се занимавате с любимите си хобита, да общувате с любими хора, да посещавате интересни събития и да пътувате – всичко това ще ви помогне да изпълните живота си с положителни емоции и да поддържате здраво сърце“, съветва специалистът.

По отношение на физическата активност човек има нужда от нея поне 4-5 пъти седмично, по възможност поне всеки ден. За здрави възрастни най-малко 150 минути седмично аеробни упражнения с умерена интензивност или 75 минути седмично енергични аеробни упражнения или еквивалентна комбинация. Постепенно увеличавайте натоварването, съответно 300 минути на седмица или 150 минути на седмица, за да подобрите работоспособността. Ако имате сърдечно заболяване, тренировката трябва да се спре. Също така тя трябва да се преустанови, ако се появят оплаквания и внезапна промяна в благосъстоянието. При сърдечна недостатъчност е необходима модифицирана физическа активност. Обучението може да се провежда 3-5 пъти седмично, оптимално всеки ден, с продължителност от 20-60 минути, ако се чувствате добре, на фона на ускорен пулс и дишане и леко се потите.

ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: Лекар: Тези 5 витамина са най-важни през есента

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията съ със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес