Сънят и неговото влияние върху качеството на живота ни са неоспорими. Но колко часа трябва да прекарате в обятията на Морфей, за да се чувствате добре и да дадете на тялото си необходимото време за почивка?
От колко сън се нуждаят хората над 45 години?
Според изданието The Health Site учените са провели проучване, в което са участвали повече от 1,5 милиона души. Оказва се, че хората, които спят по-малко от 6 часа на нощ, увеличават с 12% шансовете си да починат поради преждевременни здравословни проблеми. Но ситуацията не е напълно противоположна за тези, които обичат да спят по-дълго, това не е така. Хората, които спят повече от 9 часа на ден, увеличават горните рискове с до 30%.
Лекар: Яжте тези 5 храни преди лягане и никога повече няма да се събудите през нощта
Обикновено здравият човек на възраст между 18 и 65 години спи между 7 и 9 часа на ден. Учените подчертават, че генетичната предразположеност не може да бъде пренебрегната при развитие на определени заболявания. Основното е да влезете в този здравословен прозорец, за да не се притеснявате, че сънят не възстановява, а унищожава здравето. След 65 години са достатъчни 7-8 часа сън, пише още изданието.
Какви са последствията от редовното недоспиване?
Намален имунитет. Липсата на сън не позволява на тялото да произвежда необходимото количество специализирани протеини - цитокини. Те се борят с инфекции, възпаления и вируси. Малкото им количество е основната причина за намаляване на имунитета и устойчивостта на организма към различни заболявания. Така че, ако не спите достатъчно, е по-вероятно да се разболеете от грип или настинка. Жените, които не спят достатъчно, имат намалено либидо.
Риск от сърдечни заболявания. При хронична липса на сън се повишава кръвното налягане и се засилва възпалителната реакция на организма при най-малкия дразнител. Поради това възникват проблеми със сърдечно-съдовата система.
Нарушена координация и намалена производителност. С липсата на сън жената не само увеличава риска от падане и загуба на равновесие, но и намалява ефективността до минимално ниво. В допълнение, нарушението на съня е неразривно свързано със сънливостта - ако постоянно не спите достатъчно, не се препоръчва да шофирате.
Интоксикация от стрес. Липсата на сън е стрес за тялото ни. Органите и тъканите като цяло, мозъкът в частност, не получават необходимата почивка и работят „на износване“. Концентрацията на желязо намалява, повишава се нивото на хормоните на стреса - кортизол, катехоламин, пролактин. Поради това синтезът на инсулин и разграждането на глюкозната каскада се увеличават - и това увеличава риска от развитие на диабет.
Затлъстяване или внезапно наддаване на тегло. Максималното производство на някои хормони, например соматотропни, се случва на етапа на дълбок сън. Соматотропният хормон е отговорен за растежа на мускулната маса и разрушаването на мазнините. Ако една жена спи малко, производството на соматотропен хормон се нарушава и тя наддава на тегло. Плюс това, с липсата на сън, желанието за въглехидратни храни се увеличава. Това също води до наддаване на тегло и в резултат на това до затлъстяване.
Лекар: По колко часа трябва да спим през нощта, за да сме здрави
Важно Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!