Яденето на орехи всяка сутрин може да има няколко ползи за тялото ви, от здравето на сърцето до когнитивната функция.
Според индийския д-р Ж. Шушма консултант клиничен диетолог в болница CARE, орехите са богата на хранителни вещества храна, богата на омега-3 мастни киселини, антиоксиданти, витамини и минерали.
Какво ще се случи с тялото ви, ако ядете орехи всяка сутрин?
Потенциалните ползи, според лекаря, включват:
- Подобряване на здравето на сърцето: Ореховите ядки помагат за понижаване на холестерола, намаляват възпалението и поддържат здравето на сърдечно-съдовата система благодарение на съдържанието на омега-3 мастни киселини.
- Подобряване на здравето на мозъка : Омега-3 мастните киселини са свързани с когнитивната функция и редовната им консумация може да има положителен ефект върху здравето на мозъка.
- Насърчават ситостта и помагат за контролиране на апетита, потенциално помагайки за контрол на теглото.
- Антиоксидантна подкрепа: Ореховите ядки съдържат антиоксиданти като полифеноли, които могат да предпазят клетките от увреждане, причинено от свободните радикали.
- Ползи за здравето на сърцето: Повлиява положително нивата на холестерола и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.
По колко орехи на ден свалят холестерола
Какви са недостатъците от включването на орехи в сутрешната диета?
Съдържание на калории: Орехите са много калорични и прекомерната им консумация може да доведе до наддаване на тегло, ако не се включи в цялостната диета.
Алергия - според д-р Сушма, както при всяка друга храна, ключът към консумацията на орехи е умереността и отчитането на индивидуалните здравословни фактори.
В заключение лекарят споделя, че всички ядки са много полезни за здравето. Той съветва да включите всички налични ядки в диетата си, тъй като те ще имат благоприятен ефект както върху отделните органи, така и върху цялостното здраве. Освен на ореховите ядки, експертите съветват да обърнете внимание и на бадеми, шамфъстък, кашу и пекан, тъй като всеки вид ядки е пълен с хранителни вещества.
Отвара от орехи: Естествено средство за лечение на висок холестерол
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!