Грипът е силно заразна инфекция на горните дихателни пътища, която се предава предимно по въздушно-капков път. Неговият причинител е РНК-съдържащият вирус Influenza virus. Грипът се различава от другите остри респираторни вирусни инфекции (ARVI) с по-тежко протичане, висок риск от усложнения.
Кой е изложен на риск от грипни усложнения?
Грипът е особено опасен за хора, страдащи от следните хронични патологии:
- бронхопулмонални - бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест;
- сърдечно-съдови - исхемична болест на сърцето, атеросклероза, тромбофлебит;
- ендокринно-обменни - захарен диабет, заболявания на щитовидната жлеза и надбъбречните жлези;
- бъбречна недостатъчност;
- затлъстяване и други метаболитни нарушения.
Главоболие при настинки и грип: защо се появява?
Три категории пациенти са изложени на риск:
- Старческа възраст - 80-90% от грипните усложнения се появяват при пациенти над 65 години. Това се дължи на свързаното с възрастта отслабване на имунния отговор и наличието на поне едно от изброените по-горе хронични заболявания.
- Бебета - особено често грипът дава усложнения при деца под 3-5 месечна възраст поради незрялост на имунната им система.
- Бременни жени - естествено намаляване на имунитета и преструктуриране на работата на всички органи и системи, позволяващи успешно раждане на плода, повишават риска от инфекция и развитие на усложнения при майката и плода.
При възрастни в млада и зряла възраст без хронични заболявания усложненията на грипа се развиват по-рядко и са придружени от леки симптоми.
Усложненията на грипа най-често възникват на фона на отслабен имунен отговор - след предишно тежко заболяване, на фона на психо-емоционален стрес, в резултат на продължително лечение с кортикостероиди.
Кои са първите симптоми при грип и настинка?
Признаци на усложнен ход на грипа:
- изтощителна слабост, която се изразява в чувството, че буквално няма сила да се движи;
- повишаване на температурата до 40 ° C или повече;
- задух, усещане за липса на въздух, сърцебиене при малко физическо натоварване;
- цианоза - цианоза на кожата и лигавиците;
- болка в гърдите;
- промяна на суха кашлица продуктивна - с храчки (често - с примес на кръв).
- рядко уриниране с отделяне на малки порции урина;
- замаяност и многократно повръщане;
- конвулсии, припадък;
- сънливост, объркване;
- остър енцефалит.
Ако забележите тези предупредителни знаци, спешно се обадете на местен терапевт или екип на линейка, в зависимост от тежестта на проявите.
Грипни усложнения, свързани директно с вируса
Неусложненият грип засяга горните дихателни пътища. Разпространението на вируса в други органи и системи, тяхното възпаление, причинено от вирусна интоксикация, се считат за усложнения.
Най-честите грипни усложнения от страна на дихателните пътища - вирусен ларингит, трахеит, бронхит. Особено опасна е първичната пневмония - вирусно възпаление на белите дробове. На фона на възпалителния процес бързо се развива синдром на остър респираторен дистрес - животозастрашаващо състояние, придружено от тежка дихателна недостатъчност, шок.
Бърза пилешка супа против грип - хем вкусна, хем полезна
По-рядко грипният вирус причинява инфекциозно-токсично увреждане на други органи. Неговите прояви:
- Вирусният миокардит е възпаление на сърдечния мускул. Това заболяване, като правило, протича сравнително лесно и завършва с пълно възстановяване, но понякога води до тежка сърдечна недостатъчност и смърт.
- Невротоксичният синдром е увреждане на мозъка. Унищожаването на респираторните епителни клетки от грипния вирус е придружено от освобождаване на токсини в кръвния поток, нарушение на водно-електролитния и киселинно-алкалния метаболизъм. Първи са засегнати нервните влакна. При неусложнения грип увреждането на централната нервна система е малко и се проявява с главоболие. При тежка интоксикация може да се развие мозъчен оток.
- Синдромът на Reye е вид невротоксичен синдром с едновременно чернодробно увреждане (мастна дегенерация). Развива се при деца и юноши.
- При бременни жени грипът често води до тромбоза, прееклампсия, вътрематочна смърт и загуба на плода. При сложен ход на заболяването честотата на спонтанните аборти достига 25%, преждевременното раждане - 16%. Инфекцията, пренесена от майката през II и III триместър на бременността, може да доведе до вродени аномалии на сърдечно-съдовата система, мозъчни дефекти.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.