Солта е неразделна част от храненето на човек от хиляди години. Тя е безценна като хранителен консервант, някога е била използвана като валута и играе важна роля в религиозни церемонии. Но като хранителна съставка в диетата на съвременния човек носи повече вреда, отколкото полза.
Средностатистическият човек консумира около 8,4 g сол на ден - повече от препоръчителния максимум от една чаена лъжичка (6 g). Тя се съдържа в готовите храни, преработените меса, хляба и зърнените закуски. Прекомерната консумация на този продукт допринася за високото кръвно налягане, което засяга всеки трима възрастен, и увеличава вероятността от инфаркт или инсулт. Но сега учените са открили нова заплаха от тази съставка: разстройство на червата.
Лекар: Тези 2 симптома издават, че прекалявате със солта
Д-р Емили Лийминг, изследовател на микробиома и диетолог, обяснява как солта може да навреди на червата ви.
Влияние на солта върху червата
Според експерта, последните проучвания показват, че прекомерната консумация на сол нарушава баланса на нашите чревни бактерии. По-конкретно, в едно проучване 12 участници са приемали ежедневно капсула, съдържаща 6 гр сол, докато са се придържали към обичайната си диета, увеличавайки дневния си прием на сол до приблизително 14 гр. Фекални проби, взети преди и след експеримента, показват, че полезните микроби, наречени лактобацили, са били ефективно унищожени.
„Това означава, че чревните бактерии са по-малко способни да произвеждат специални молекули, наречени късоверижни мастни киселини, които помагат за намаляване на възпалението и отпускат кръвоносните съдове, което води до по-високо кръвно налягане“, казва д-р Лийминг.
Експертът допълва, че отделни проучвания при мишки показват, че диета с високо съдържание на сол може да навреди на мозъка, влошавайки ученето и паметта. Смята се, че това може да се дължи на намаляване на броя на полезните микроби, наречени бактероиди и протеобактерии в нашите черва, казва още специалистът.
"Твърде много сол в диетата също се свързва с лош апетит. Изследванията показват, че тази съставка пречи на освобождаването на глюкагоноподобен пептид-1 (GLP-1), хормон, произвеждан от червата след хранене, който ни кара да се чувстваме сити. Солта има и тревожна връзка с рака. Около четири от 10 случая на рак на стомаха са причинени от инфекция с бактерията Helicobacter pylori. Прекомерното количество сол може да увреди лигавицата на стомаха, което го прави по-уязвим към тази инфекция. Това обаче не означава, че трябва напълно да премахнем солта от диетата си", казва експертът.
„Солта е важна, защото помага на нашите мускули да работят правилно, позволява на нервите ни да изпращат сигнали и поддържа баланса на вода и минерали в тялото ни“, обяснява д-р Лийминг.
"Изчислено е обаче, че тялото се нуждае само от една четвърт чаена лъжичка (1,25 g) на ден, която повечето хора ще получат в диетата си, без да добавят допълнително сол към ястията си дори ако обикновено избягват преработени храни.
Колко захар, сол и мазнини могат да се ядат на ден - нормата за мъже и жени
Важно: Статията не заместеа балансираното хранене и консултацията със специалист!