Размерът на сляпото петно може да се намали с тренировки, в резултат на които в очите се активизират неврони, чието поле на възприятие частично се пресича с областта на сляпото петно, става ясно от статия, публикувана в сп. Current Biology.
Сляпо петно има всеки човек – това е област на ретината на окото, която е нечувствителна към светлина, тъй като в това място през нея преминава зрителният нерв. Физически тя не може да се намали, но зрението може да се тренира така, че областта, която не виждаме поради сляпото петно, да бъде по-малка.
В изследването на Пол Милър (Paul Miller) от университета на Куинсланд (Австралия) и колегите му взели участие 10 души, които тренирали в продължение на 20 дни. Показвали им пръстен с ивици, по които сякаш бягали вълни.
Размерът на пръстена и неговото разположение били подбрани така, че той да попада в сляпото петно. Доброволците трябвало да определят посоката на движение на вълните. Ако сбъркали, размерът на пръстена малко се увеличавал, за да им е по-лесно, а ако отговорели правилно – леко го намалявали, за да им е по-трудно.
Упражнението започвало с изображения, които превишавали по размери сляпото петно, и постепенно се смалявали, ако доброволците отговаряли правилно. Аналогична тренировка доброволците преминавали с определянето на цвят на обект (червен или зелен).
Тренировката се правела само за едното око. След приключването на експеримента изследователите сравнили резултатите на тренираните и нетренираните очи и открили значителна разлика – тренираното око виждало по-добре обекти на периферията на сляпото петно.
Изследователите смятат, че в резултат на тренировките при доброволците се повишила чувствителността на нервните клетки, на които попада сигнал от фоточувствителните рецептори на окото, чието поле на възприятие частично се пресича със сляпото петно.
Милър и колегите му са на мнение, че техниката им за тренировка на очите може да е полезна и в други случаи на влошено зрение, например свързани с възрастови изменения.