Канелата е подправка, която има много интересен сладникаво-горчив вкус. Но тя също е здравословен продукт. Редовната употреба на подправката ви позволява да постигнете няколко положителни ефекта наведнъж.
От какво предпазва канелата?
Според изданието The Health Site, човек, който включва този продукт в диетата си, може да постигне няколко положителни резултата наведнъж:
- нормализиране нивата на кръвната захар
- подобряване на паметта
- намаляване на риска от развитие на невродегенеративни заболявания
- намаляване на емоционалната умора
- укрепване на здравето на сърдечно-съдовата система
- намаляване на риска от наднормено тегло.
Какви ползи носи пиенето на топла вода с канела?
Етеричните масла, линалолът и танините са отговорни за ползите от тази подправка. Те неутрализират действието на свободните радикали – нестабилни молекули, които разрушават здравите клетки. Полифенолните съединения (CPS) на канелата намаляват нивата на лошия холестерол и инхибират развитието на хронични заболявания.
Евгенолът, канелен малдехид, известен също като канела, придава на сламките пикантно-дървесен аромат. Намира се и в други подправки, като карамфил, индийско орехче и дафинов лист. Евгенолът има антисептични и противовъзпалителни свойства.
Цейлонската подправка е полезна за хора с диабет тип II и може да намали нивата на кръвната захар в краткосрочен план. Но добавката не може да замести антидиабетните лекарства, съобщава още изданието.
Поради високото съдържание на антиоксиданти, канелата и канеленото масло могат да помогнат при лечението на някои гъбични инфекции. Изследванията показват, че канеленото масло е ефективно срещу гъбичките кандида, които имат отрицателно въздействие върху здравето, пише още здравният портал.
Диети, богати на подправки с високо съдържание на антиоксиданти, като канела, помагат за намаляване на ефектите от консумацията на мазни храни.
Канелата е богата на антиоксиданти, които предпазват тялото от окислително увреждане от свободните радикали. Известно е също, че канелата има противовъзпалителни свойства поради флавоноидните си съединения. Следователно може да помогне при възпаления, както и в превенцията на заболявания на централната нервна система, като болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер и множествената склероза, пише още изданието.
Въпреки всички предимства на тази подправка, не трябва да прекалявате с тази добавка. Консумирайте не повече от 6 грама канела на ден: това е около една чаена лъжичка, съветва още изданието.
Как се приготвя чай от канела?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!