Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разпознаем кашлицата и домашните средства, които я побеждават ефективно

10 януари 2025, 15:19 часа

По принцип кашлицата е важен защитен механизъм: всеки, който кашля, изхвърля въздух със скорост до 480 километра в час, за да отстрани слуз, прах и други чужди тела от дихателните пътища. Кашлицата обаче може да бъде и симптом на заболявания като настинка, бронхит или астма. Може да се прояви като суха, дразнеща кашлица или кашлица с храчки. Прочетете повече по темата!

Още: Борите се с подуване или махмурлук? Диетолози разкриват топ храните, които ще ви спасят

Какво представлява кашлицата

Лаеща, хриптяща, болезнена, агонизираща, със или без храчки, появяваща се през целия ден, само в определени часове на деня или при ядене на определени храни - има много различни видове кашлица. Може да се раздели от една страна според продължителността (остра и хронична кашлица) и от друга страна по отношение на изкашлянето на секрети (суха, продуктивна и кръвохрачене).

Кашлица: причини и възможни заболявания

Като цяло, основните причини за кашлица са:

Настинка: Настинката е инфекция на горните дихателни пътища с различни вируси (като риновируси). Обикновено се придружава от кашлица, хрема, запушен нос и общо усещане за неразположение.

Грип (инфлуенца): Грипът също вирусна респираторна инфекция, но протича по-тежко от настинката. Започва внезапно с висока температура, главоболие, болки в тялото и възпалено гърло, суха кашлица (често прогресираща до такава с гъста слуз) и вероятно гадене.

Още: Топъл или студен компрес? Кое е най-доброто решение за облекчаване на болката при артрит

Хроничен синузит: Хроничният синузит включва кашлица, която обикновено е суха и често се влошава в легнало положение. Носната лигавица също често е хронично възпалена (хроничен ринит, хронична настинка) – общото наименование „хроничен риносинузит“.

Бронхит: При остро възпаление на лигавиците в бронхите първоначално се появява суха кашлица, която по-късно става продуктивна. При хроничен бронхит (обикновено причинен от тютюнопушене) засегнатите имат продуктивна кашлица в продължение на месеци.

Пневмония: Кашлицата, свързана с пневмония, обикновено е суха в началото, а по-късно се придружава от отделяне на лигавица. Други симптоми включват задух, висока температура, внезапни студени тръпки и усещане за тежко заболяване.

Плеврит: Сухата форма на плеврит (pleurisy sicca) се проявява със суха, дразнеща кашлица, силна, едностранна и зависима от дишането болка в гърдите и повърхностно дишане.

Още: Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите

Погълнати или вдишани чужди тела: Ако храна или течност случайно попадне в трахеята вместо в хранопровода, се появява суха кашлица, която има за цел да изтласка чуждото тяло обратно. Същото се случва, когато вдишвате или поглъщате дразнещи газове, прах или други чужди тела.

Алергия: Алергичната кашлица може да се появи при алергии към плесени, хранителни алергии и алергии към домашен прах. Хората с поленова алергия (сенна хрема) често по-късно развиват астма, на която кашлицата и задухът са първите признаци.

Бронхиална астма: Астмата е широко разпространено, хронично заболяване с възпаление и стесняване на дихателните пътища. Пациентите страдат от предимно суха кашлица (включително през нощта) и епизодичен задух. Типични са и хрипове.

Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ): Дори при ХОББ дихателните пътища на белите дробове са хронично възпалени и стеснени. Това причинява хронична кашлица с храчки и задух при усилие. Основната причина за ХОББ е тютюнопушенето.

Още: Лечебната пара от дафинов лист: Мощно оръжие срещу настинки, грип и проблеми с дишането

Белодробен колапс: При пневмоторакс въздухът прониква между белите дробове и гръдната стена. Въпросният бял дроб колабира, което се разпознава по остра, зависима от дишането болка в гърдите, суха кашлица и задух с повърхностно дишане.

Белодробна емболия: Тук кръвоносен съд в белия дроб е блокиран от кръвен съсирек. Малките белодробни емболии понякога причиняват само краткотрайна кашлица. При по-големи емболии се появяват остра кашлица (възможно кървава), задух, болка в гърдите, ускорен сърдечен ритъм, замаяност или припадък.

Рак на белия дроб: Упоритата кашлица е сравнително ранен симптом на рак на белия дроб, но може да показва и много други заболявания. Някои пациенти също изпитват кашлица с кръв. Основната причина за рак на белия дроб е тютюнопушенето.

Интерстициални белодробни заболявания: Те се основават на възпаление и патологична пролиферация на съединителната тъкан в областта на белодробния интерстициум. Това е междинната тъкан на белите дробове (белодробна структура). Задухът при стрес и пристъпите на суха кашлица са характерни симптоми.

Още: Сърбят ви ушите? Ето каква грешка може да допускате и как да я избегнете

Коклюш: Тази сериозна бактериална респираторна инфекция е много заразна. Пациентите страдат от спазматични пристъпи на кашлица, последвани от хрипове (оттук и името магарешка кашлица).

Дифтерия: Дифтерията също е сериозна бактериална респираторна инфекция. При засягане на ларинкса се появява лаеща кашлица, дрезгав глас и задух. Сладкият дъх също е типичен за дифтерията.

Псевдокруп: Сухата, лаеща кашлица е типична за това свързано с вируса възпаление на горните дихателни пътища. Други симптоми включват дрезгав глас, хрипове или скърцащи дихателни шумове при вдишване (стридор) и вероятно недостиг на въздух. Особено малките деца страдат от псевдокруп.

Туберкулоза: Това е хронична бактериална инфекция, която обикновено засяга белите дробове. Упоритата кашлица със или без храчки е типична за тази форма на туберкулоза (ТБ). В напреднал стадий се отделя кървава храчка (откашляне на кръв).

Още: Джинджифилово масло: Оръжие за здраве и енергия, което можете лесно да си направите сами

Странични ефекти от лекарства: Хроничната суха кашлица, която често се появява в пристъпи, може да бъде причинена от АСЕ инхибитори или бета-блокери (активни съставки, например при сърдечна недостатъчност и високо кръвно налягане). Противовъзпалителен кортизонов спрей (напр. за астма) също може да предизвика кашлица.

Билки спомагащи облекчаването на кашлицата

Различни лечебни растения могат да помогнат при кашлица и се предлагат като лекарство, например под формата на лечебни чайове, сиропи за кашлица, капки, капсули или мехлеми за втриване или инхалиране.

Например, бяла ружа, живовляк, лопен, липов цвят и исландски мъх са подходящи при суха кашлица. При продуктивна кашлица се препоръчват мащерка, бръшлян, корен от женско биле, резене и бъз.

В допълнение, специалните обвивки и компреси, както и етеричните масла също са подходящи като домашни средства за кашлица.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес