Въпреки че репичките се считат за пролетен зеленчук, напоследък те могат да бъдат закупени целогодишно. Д-р Александър Мясников споделя какви ползи носят на тялото ярките грудки. Според него това е единственият зеленчук, който предпазва от сърдечни и чернодробни заболявания.
Ползи от репичките за сърцето и черния дроб
Според специалиста репичките са много полезни за черния дроб, въпреки горчивия си вкус. Това е така, защото кореноплодът съдържа достатъчно активни вещества, участващи в чернодробния метаболизъм.
Зеленчукът е полезен и за профилактика на сърдечни заболявания. Съдържа коензим Q10, витамин С, калий, с една дума всичко, което помага на сърцето. Кореноплодът е богат на фибри, съдържа ликопен и други антиоксиданти, отбеляза лекарят.
Учени: Този зеленчук е богат на фолиева киселина, той сваля кръвното и холестерола
„Антоцианините могат да намалят скоростта на развитие и пролиферация на раковите клетки. Това е продукт за диабетици. Той много добре предотвратява „скакането“ на захарта, дори при прием на бързи въглехидрати“, подчертава лекарят.
Други ползи от репичките
Репичките са много полезни, защото са богати на витамини и минерали. Не само самите плодове, но и върховете на репичките също са много полезни за здравето и се препоръчват за консумация. Ползите от репичките за човешкото здраве са известни отдавна. Този зеленчук е бил използван от древните римски и египетски цивилизации в различни области, за което има документални доказателства.
Репичките са богати на антиоксиданти и фибри и са с високо съдържание на витамини A, C, K, B1, B2, B3 и B6, както и желязо, магнезий, калий и калций. През зимните месеци репичките повишават устойчивостта на организма към болести. Ползите от тях са следните.
Здравен съвет за деня, 5 януари: Лекар: Яжте го всеки ден, това е най-полезният зеленчук
Имат антиоксидантни свойства, което е основна полза за човешкото здраве. Редовната консумация на репички прочиства тялото от токсини. Благодарение на диуретичния си ефект, помагат за естественото премахване на токсините от тялото. Отново поради диуретичния си ефект предотвратяват образуването на камъни в бъбреците.
Ускорявайки кръвообращението, репичките нормализират работата на сърдечно-съдовата система и по този начин намаляват риска от развитие на инфаркт.
Благодарение на витамин С в състава си репичките предпазват от заболявания през зимните месеци като грип и настинки. Полезни са при анемия, свързана с недостиг на желязо. Повишават устойчивостта на организма към респираторни заболявания като астма и бронхит, особено през зимните месеци. Сокът от репички е полезен при храчки и кашлица в резултат на респираторни заболявания.
Подобрявайки функционирането на храносмилателната система, репичките помагат за премахване на храносмилателни проблеми като запек.
Също така намаляват риска от спонтанен аборт и преждевременно раждане при бременни жени.
Предотвратяват образуването на ракови клетки. Намаляват риска от развитие на рак на дебелото черво, гърдата и панкреаса.
Много са полезни в грижата за кожата и косата. Репичките са полезни при суха кожа и косопад. Консумацията им се препоръчва на диабетици тип 2, тъй като имат свойство да контролират нивата на кръвната захар и да намаляват нейните скокове. Полезно е да се ядат репички от пациенти с подагра и затлъстяване.
“Много ниското съдържание на калории насърчава хората да консумират кореноплодния зеленчук за отслабване. Това не е изненадващо, защото чрез засилване на метаболизма репичките не оставят шанс мазнините да се отлагат на забранени места. В този случай храната се усвоява няколко пъти по-бързо и се елиминира ферментацията на храната в червата”, казва още специалистът.
“Репичките съдържат синапено масло, което му придава характерната горчивина. Този компонент действа като естествен антисептик, който дезинфекцира кухината на вътрешните органи и облекчава възпалителните процеси. Сокът от репички е подходящ за почистване на рани и големи охлузвания. Ще засили регенерацията на кожата. Можете да разтриете слепоочията си със същото лекарство, за да се отървете от главоболието. Като смесите сок от репички с настъргани сини сливи, ще намалите апетита си за алкохол и лесно ще се възстановите от махмурлука”, споделя още експертът.
Лекар: Яжте го цяла зима, това е най-полезният зеленчук за имунитета
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!