Дори здравословната храна в диетата трябва да бъде умерена - някои здравословни храни могат да причинят скокове в кръвното налягане и хипертония. В случая става въпрос за някои продукти, които могат да помогнат на храносмилателния тракт да функционира нормално. Но същевременно консумацията им може да засегне силно сърцето и кръвоносните съдове. Всичко се дължи на изобилието от сол и други съставки в тях. Диетологът Алис Кълън споделя, че това са кисело зеле, кимчи, хляб с квас, кисели краставички.
Храните, които са полезни за червата, но водят до хипертония
Червата са важна част от тялото. Те са тясно свързани с функционирането на мозъка и имунитета и не напразно някои лекари ги наричат „най-мощният орган“. В червата живеят милиони различни бактерии и за да изпълняват защитните си функции, те трябва да бъдат правилно „хранени“.
За тази цел ферментиралите продукти са идеални, тоест създадени чрез ферментация или с помощта на специална естествена закваска. Теоретично можете да ферментирате много храни: зеленчуци, плодове, месо и риба. В резултат на това продуктите променят своя вкус, цвят и структура, придобиват специфични свойства.
Лук - лекар разкри как влияе на кръвното и холестерола
Според диетологът Алисън Кълън ферментиралите храни трябва да се третират с повишено внимание.
"Яжте ги, наистина са здравословни, но не преяждайте с тях! В противен случай рискът от проблеми с кръвното налягане се увеличава значително", споделя експертът.
„Някои от тези храни са с високо съдържание на сол, което може да повлияе на кръвното налягане. Изобилието от сол в диетата е най-честата причина за хипертония. Също така не забравяйте за захарта и подправките, които щедро се добавят към киселите краставички “, казва експертът.
Когато ядем твърде много сол, тялото задържа течност. Това създава допълнително натоварване на съдовете, което рано или късно води до влошаване на здраве и скокове на налягането.
За да помогнете на червата, но да не навредите на сърцето, запомнете едно просто правило: яжте възможно най-малко солено. Това важи особено за онези дни, когато решите да се поглезите с кисело зеле или друга туршия.
Ферментиралите храни трябва да се избират внимателно, казва експертът. Ако съдържат голямо количество захар, сол, подправки или оцветители, те ще навредят повече, отколкото да помогнат.
При производството на домашно приготвени ферментирали ястия е важно продуктите и контейнерите да се измиват добре, да се поддържа времето и температурата на ферментация. В противен случай, освен полезни бактерии, в продукта могат да започнат да се развиват и патогенни микроорганизми. А това вече заплашва със сериозни здравословни проблеми и по-скоро ще навреди на тялото ви, отколкото да подобри здравето ви.
Още: Бързо отслабване и сваляне на кръвното - яжте този летен зеленчук
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!