Зелето, въпреки всичките си ценни качества, в някои случаи може да не бъде от полза и дори да навреди на тялото ни. Продуктът не се препоръчва при повишена киселинност на стомашния сок, ентерит, колит, диария, инфаркт на миокарда. Тъй като бялото зеле съдържа груби диетични фибри, то трябва да бъде изключено от менюто за хора, страдащи от гастрит, язвена болест, колит, холецистит, диабет, заболявания на бъбреците и пикочните пътища.
Всички видове зеле и кръстоцветни като цяло могат да блокират усвояването на йод, така че не се препоръчват за тези, които имат тежък хипотиреоидизъм (липса на хормони на щитовидната жлеза) или дори субклиничен хипотиреоидизъм, който няма изразени клинични прояви, защото може да стане по-активна форма, отбелязват диетолози.
Киселото зеле има висок гликемичен индекс, поради което повишава апетита. Солта, съдържаща се в продукта, задържа течности в тялото. Следователно, ако хапвате много от него, може да се появи оток и дори да се повиши кръвното налягане. Друг недостатък е, че продуктът засилва образуването на газове.
Зелето е зеленчук, който, макар и не като много други, е един от най-полезните, въпреки противопоказанията си в някои случаи. То е незаменим помощник в отслабването, а дори нашите предци са го използвали и като лекарство за лечение на синузит, настинка, хемороиди и намаляване на хронични възпаления, като артрит и сърдечни заболявания.
Имайки това предвид, да обърнем внемание и на онази популярна диета, която се основава най-вече на този зеленчук и се нарича „диета със зелева супа“. Това е режим, предназначен за седем дни и въпреки че основната храна е гореспоменатата зелева супа, можете да я комбинирате и с плодове, говеждо, обезмаслено мляко и зеленчуци, макар и само в определени дни.
Диетата има много различни версии, но основната включва домашна зелева супа без мазнини, заедно със специфични нискокалорични храни, които се предполага, че се консумират в определени дни. Основната му цел е да създаде калориен дефицит, което е първата стъпка към отслабването.
Зелето е богато на вода, като този зеленчук има високо съдържание на желязо и витамин С, както и други хранителни вещества, които го правят добра храна за укрепване на имунната система. Има и антиоксидантни свойства.
Когато го купите, може да се съхранява в хладилник няколко дни, без да се променят неговите характеристики и свойства. Подобно на други варианти на своя вид, къдравото зеле е много гъвкаво в кухнята и може да се използва в салати, ястия, яхнии и супи, но не бива да прекалявате с него.