Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диетолог: Това е най-полезната риба

23 септември 2023, 22:14 часа

Всички видове риби имат много полезни свойства, но според руския диетолог д-р Алена Денисова има една риба, която е най-полезна.

Най-полезната риба

„Мазните видове риби се считат за особено здравословни. Консумацията им има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, намалява риска от коронарна болест на сърцето, аритмия и кръвно налягане“, казва д-р Денисова.

Видовете риби се различават по съотношението на полезните хранителни вещества. Има мазни, средно мазни и постни сортове.

Гастроентеролог: Яжте тази евтина риба за нормализиране на кръвната захар и холестерола

Постни риби - те включват видове, при които не повече от 6% мазнини се отлагат в мускулите. Например треска, пикша, минтай; костур, щука, речен костур; камбала, платика, лаврак, кефал, тилапия и хек.

Средно мазни риби - те не съдържат повече от 20% мазнини. Те включват ципура, риба тон, шаран, сом.

Мастни сортове - при тях повече от 20% мазнини се натрупват в мускулите. Това включват сьомга - сьомга, пъстърва, нерка; херинга, цаца, сардини, есетра, скумрия и змиорка.

Специалистът отбелязва още, че бременните жени трябва да ядат рибни ястия до три пъти седмично, за да се намали степента на метаболитен синдром при децата. Рибите също така са полезни и за мъжете, но много хора предпочитат да си набавят протеини от консумацията на месо.

Ето кои са полезните вещества в рибата:

  • Витамин А - поддържа имунната система, подобрява зрението в здрач и осигурява здрава кожа и лигавици.
  • Витамини от група B - най-вече B3, B6, B12 - те спомагат за усвояването на храната, поддържат здравето на нервната система и кожата, участват в синтеза на хемоглобин - протеин, който пренася кислорода в кръвта.
  • Витамин D - той е от съществено значение за поддържането на здрави кости, зъби и мускули.
  • Калций - той също е от съществено значение за здрави кости и зъби. В допълнение, регулира мускулните контракции, включително сърдечните контракции, участва в съсирването на кръвта.
  • Фосфор - също участва в поддържането на здрави кости и зъби, а също така помага за освобождаването на енергия от храната.
  • Йод - той е част от хормоните на щитовидната жлеза, които са отговорни за поддържането на здравето на клетките и скоростта на метаболизма.
  • Калий - участва във водно-солевия метаболизъм, поддържа баланса на течностите в тялото и участва във функционирането на сърдечния мускул.
  • Селен - той е от съществено значение за здрава имунна и репродуктивна система.

Още: Учени: Тази риба удължава живота с 2 години

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес