Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диетолог разкри какви са причините за болките в дясната страна

14 август 2024, 14:33 часа

Болката в дясната страна често пъти е сигнал за наличие на заболявания на вътрешните органи, но неприятните усещания могат да се появят и при здрави хора. Ако неразположенията са доста редки, не би трябвало да има причина за безпокойство, но ако се появяват редовно, е необходимо да се консултирате със специалист.

Възможни заболявания на вътрешните органи

Най-често острата болка в дясната страна на корема се появява поради неправилно функциониране на жлъчния мехур поради излишък на жлъчка в организма. Появата на инфекции провокира възпаление в органа поради прекомерна консумация на тежка, трудно смилаема храна. Основните симптоми на холецистита са отбелязана пареща болка в дясното подребрие, която често може да се отдръпне в рамото, лопатката.

На фона на болката се отбелязва появата на повръщане и гадене. За хроничното възпаление на жлъчния мехур са характерни тъпа болка и пожълтяване на кожата и склерите поради нарушение на функцията на органа и образуване на жлъчни камъни в него.

Причината за болката от дясната страна под ребрата често е и черният дроб. Най-често срещаното заболяване е хепатит А, който може да се влоши след консумация на нискокачествена храна и вода. В допълнение към хепатита черният дроб може да бъде разрушен от медицински препарати и алкохол. Болката в тази област има тъп характер и се усеща вътре в корема, а не на повърхността му.

Болки в корема от дясната страна - какво издават

Болка в дясното подребрие може да се появи след консумация на тежки и много мазни храни

Проблемите с панкреаса също стават честа причина за болка в дясната страна. Болковите усещания са остри, често се отдръпват в гърба и продължават и в легнало положение. Облекчение настъпва, ако пациентът седне и леко се наведе напред. При панкреатит могат да се появят такива ефекти като гадене, повръщане и силно втрисане.

Диагнозата на коремните заболявания е невъзможна без специални изследвания и преглед от специалист.

Отърваване от коремната болка

В много случаи, когато се появи болка в дясната страна, е необходимо да се консултирате със специалист за поставяне на диагноза. Самостоятелният прием на лекарства може само да влоши състоянието или да даде само временно облекчение. За облекчаване на състоянието е необходимо да се спазва диета, да се изключат от храната пържени, мазни, пикантни, пушени храни, за да се намали натоварването на черния дроб и панкреаса.

Преди поставянето на диагнозата е по-добре да включите в диетата си само задушени и варени ястия. Необходимо е също така да се правят повече разходки на чист въздух, да се излиза по-често навън и да се ходи пеша. Не вдигайте големи тежести през периода на болката. Можете да приемате курс с витамини и имуномодулиращи лекарства.

Лечението на заболяванията на жлъчния мехур често се провежда с антибиотици, спазмолитици и холеретици.

Ако имате болка в дясната страна, не трябва да приемате болкоуспокояващи и да правите каквито и да било инжекции, особено ако ви предстои посещение при лекар. За диагностицирането на коремните заболявания локализацията на болката е много важна. Ако няма усещане за болка, за лекаря ще бъде трудно да постави правилна диагноза.

Видовете болки в корема, на какво се дължат?

Експертът разказа и друга причина за такава болка

Апендицитът е възпаление на перитонеалния израстък на червото. То настъпва остро, изисква спешна хирургическа намеса. Пациентът се оплаква от остри болки в корема, гадене, може да има и повръщане. Болката се облекчава, като се лежи на дясната страна, като отначало болката се появява близо до пъпа. Ако не се окаже помощ навреме, е възможен фатален изход.

При деца под 3-годишна възраст почти никога не се среща. По-често - при мъже на средна възраст.

Апендицитът може да се обърка с пептична язва, панкреатит, чревна непроходимост, бъбречна колика, руптура на яйчниците и извънматочна бременност. Естествено, диагнозата трябва да бъде поставена от лекар. При всички случаи е необходимо да се извика линейка. Докато тя пристигне, трябва:

1. Без ядене и пиене;

2. Не приемайте болкоуспокояващи;

3. Не използвайте нагревателна подложка, суха топлина или компреси върху корема;

4. Не пийте слабителни и антимикробни средства, не правете клизми.

Струва си да се помни, че апендицитът винаги се възпалява след обилна трапеза, той е "засищащо" заболяване. Пристъпът настъпва вечер или през нощта, много рядко - рано сутрин.

Лечението е само хирургично, като винаги се налага хоспитализация.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес