Хората, които страдат от мозъчни травми, са изложени на по-голям риск от деменция, сочи проучване, цитирано от БГНЕС.
Анализ на 2,8 милиона души откри, че при хората, претърпели една или повече мозъчни травми, е 24% по-вероятно да получат деменция в по-късен етап от живота си, от тези, които не са.
Рискът е най-голям при хора, получили наранявания през първите 20 години от живота си.
Деменцията е сред мозъчните заболявания, включващи също болестта на Алцхаймер. Тя засяга около 47 милиона души по света - брой, който се очаква да се удвои през следващите 20 години.
Изследванията доказват връзката между мозъчните травми - водещи причини за които са инциденти при катастрофи и нападения - и последвалата ги деменция.
Проучването е проведено с пациенти в продължение на 36 години.
Пострадалите от различни травми до 30-годишна възраст са с 37% по-голяма вероятност да развият деменция на по-късен етап.
Джеси Фан, професор по психиатрия и поведенчески науки към медицинския университет в Сиатъл, съобщава: "Нашите открития не доказват, че всеки, страдащ от травматично мозъчно увреждане, ще развие деменция с остаряването си".
Д-р Дъг Браун, главен изследовател на Алцхаймер, казва, че мозъчните травми са "много по-малък" фактор, отколкото тютюнопушенето или заседналия начин на живот.