Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дефицитът на този витамин причинява инфаркт

31 януари 2024, 15:52 часа

Липсата на един от важните витамини увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, включително и инфаркт. Това съобщава Health.news

Дефицит на вит. С и инфаркт

Учени от САЩ анализираха резултатите от редица изследвания относно ролята на витамин С в превенцията на сърдечно-съдови заболявания. В резултат на това те заключиха, че ниските концентрации на витамин С в плазмата увеличават риска от сърдечни заболявания, съобщава изданието.

Доказано е, че витаминът влияе върху определени маркери, използвани за диагностициране на здравето на сърцето. Те включват артериална скованост, ендотелна функция и липиден профил.

Това е най-важният витамин за сърцето след 60 години

„Приемането на вит. С може да намали артериалната скованост, причинена от атеросклероза. Последното от своя страна се обяснява с натрупването на холестерол в артериите. Вит. С също намалява концентрацията на липиди (мазнини) в кръвта. Освен това има положителен ефект както върху систоличното, така и върху диастолното кръвно налягане и помага за защитата на ендотела, тъканта, която облицова вътрешността на кръвоносните съдове, от увреждане“, отбелязват учените. За да намалите риска от инфаркт и често срещани хронични заболявания, експертите съветват да се храните балансирано, да спортувате редовно и да се уверите, че тялото ви няма дефицит на вит. С.

Недостигът му в организма провокира развитието на скорбут, нарушена еластичност на стените на кръвоносните съдове, съединителната тъкан и др. Първите признаци на недостиг на витамин са влошаване на качеството на косата, лющене на кожата и кървене на венците. Раните заздравяват по-бавно, появяват се чести кръвотечения от носа и симптоми на настинка.

Свойствата на вит. С са следните:

  • контролира синтеза на колаген, производството на хормони на надбъбречната кора;
  • влияе върху състоянието на костите и зъбите;
  • намалява времето за зарастване на рани и фрактури;
  • засилва антиоксидантния ефект, а именно намалява ефекта на свободните радикали, които провокират развитието на рак, коронарна болест на сърцето, артрит и други заболявания;
  • участва в производството на хормона серотонин, който е отговорен за доброто настроение;
  • влияе върху функционирането на сърдечния мускул;
  • бори се с проблеми със съня, болки в краката;
  • елиминира окисляването на хемоглобина;
  • дава сила и енергия;
  • насърчава разреждането на кръвта и предотвратява образуването на кръвни съсиреци.

Аскорбиновата киселина участва в производството на интерферон, основният елемент, благодарение на който тялото се съпротивлява на вируси и инфекции. Вит. С трябва да се приема при настинка – в организма се създава кисела среда, в която вирусите умират. Киселината нормализира капилярите. Известно е, че те са първите, които са подложени на атаката на вирусите.

По време на грип и сезонни настинки приемайте аскорбинова киселина, за да увеличите защитните функции на организма.

Не е необходимо да се експериментира с ударни дози вит. С. Допустимата безопасна доза не трябва да надвишава 200 mg.

Този витамин сваля холестерола и пречиства тялото

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес