Консумацията на мандарини носи куп ползи на тялото. Но как те влияят на пикочната киселина. Отговор на този въпрос дава диетологът Дария Русакова.
Как мандарините влияят на пикочната киселина?
„Мандарините са здравословен цитрусов сезонен продукт. Консумацията им подобрява настроението и намалява нивата на пикочната киселина в кръвта. Мандарините са богати на витамини и антиоксиданти, освен това намаляват апетита”, казва лекарят.
Как мандарините влияят на организма и кой не трябва да ги яде?
Други ползи от мандарините
Голямото количество витамин С прави мандарината незаменима при настинки за укрепване на имунната система. Чаят от мандаринови кори разрежда слузта и помага при суха кашлица.
Белите вени по резените мандарина съдържат нобилетин, естествен противовъзпалителен флавоноид. Когато белите плода, по-добре е да не премахвате жилките – така ще увеличите лечебния му ефект.
Фибрите от мандарината стимулират растежа на полезната микрофлора в червата и засилват перисталтиката. Благодарение на това хранителните вещества се усвояват по-добре и се появява усещане за ситост. Освен това мандарината доставя на организма диетични фибри – до 8% от дневната му нужда.
Витамините от група В и магнезият в състава на плода облекчават тревожността и успокояват нервната система. Заедно с етеричното масло действат като естествено средство за лечение на безсъние.
Мандарината е ценен плод за женското тяло. Витамините А и С в нейния състав се борят с бръчките, сухата кожа и засилват производството на колаген. Заедно те намаляват риска от свързана с възрастта катаракта.
За бременни жени плодът с кората е полезен като източник на минерали и витамини. В ранните етапи облекчава симптомите на токсикоза. Плодовите киселини на мандарина потискат образуването на калциеви соли в бъбреците и предотвратяват образуването на камъни.
Калият в мандарината укрепва сърдечния мускул, помага за премахване на излишната вода от тялото и нормализира кръвното налягане.
Вреда от мандарини и противопоказания
В някои случаи мандарините могат да бъдат вредни за здравето. Най-честата негативна проява е алергията след консумация на плодове. Проявява се под формата на обрив, зачервяване, сърбеж и затруднено дишане. В този случай трябва да откажете плодовете.
Поради високото си киселинно съдържание мандарините са противопоказани за хора с язвени стомашно-чревни проблеми и панкреатит. Понякога, по време на период на ремисия или ако заболяването е хронично, е разрешено да се консумират 1-2 парчета седмично.
Сладките мандарини могат да навредят на хората с диабет. Ако няма стомашни проблеми, диабетиците могат от време на време да се насладят на кисели плодове.
Лекар: Яжте мандарините така и те няма да повишат захарта ви
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!