За една година и един месец – от 1 октомври, 2023 година до 1 ноември, 2024 година, българските отговорни органи и по-точно ГДБОП (Главна дирекция "Борба с организираната престъпност") са направили само 8 оперативни проверки на лица, заемащи висши публични (разбирай държавни) длъжности, що се отнася до корупция! Такива длъжности са тези на депутатите, президента и вицепрезидента, премиера, министрите, евродепутатите, съдиите от Конституционния съд и управленските тела на различните регулатори и т.н. - съгласно чл. 6 от Закона за противодействие на корупцията (ЗПК). Това става ясно от отговор на парламентарен въпрос, даден от служебния МВР министър Атанас Илков.
Осемте проверки са започнати при подадени 35 сигнала, а 5 случая на досъдебни производства са конкретно за хора, попадащи в рамките на чл. 6 от ЗПК. Нито едно от тези досъдебни производства не е завършило с повдигане на обвинение. Същото е положението при случаи, за които се е твърдяло, че висши държавни служители са замесени в корупция с еврофондове - при 17 потенциални случая, в които е имало досъдебно производство.
Същевременно, ГДБОП има 93 оперативни проверки що се отнася до корупция и измами с еврофондове – при 286 сигнала. Комисията за противодействие на корупцията е поела 3 случая, 5 са отишли в прокуратурата.
Няма напредък
В средата на юли, 2024 година, Европейската комисия за пореден път излезе с доклад за правосъдието в България. Резюмето - няма напредък в борбата със значимата корупция, т.е. тази по високите етажи на властта. Конкретно - няма напредък, който да гарантира подобрена ефективност на разследванията и достатъчно на брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта, както и за реформите на антикорупционната комисия: "Няма напредък": Европейската комисия иска от България повече присъди за корупция по високите етажи
Източник: Народно събрание