През юли-август, когато торенето на доматите отива на заден план, опитните градинари приготвят един специален разтвор.
Тайната на опитните градинари за торене на доматите през август
Те третират насажденията с йод, пепел и борна киселина. Приготвят разтвора го по следния начин: 1,5-2 кг пепел се изсипват в 5 литра вряла вода, разбърква се добре и се оставя да изстине, след което се добавя вода към сместа, така че нейният обем да достигне 10 литра. Най-удобно е да направите това в голям контейнер. След това изсипете в сместа 10 мл йод и пакетче борна киселина, около 10 гр. Тази смес се оставя да престои за 24 часа.
Семената на доматите ще издържат до пролетта, ако направите това
Преди да започнете торене, разредете 1 литър инфузия в кофа с вода и изсипете 1 литър разтвор под корена на всеки храст. Тайната на тази смес е, че благодарение на нея в периода на плододаване, доматите получават много микроелементи, а растенията развиват стабилен имунитет към късна болест. Но грижите за доматите не приключват до тук в случаите, в които градинарите искат да удължат продължителността на плододаването. В края на август - началото на септември се премахват горните съцветия, тогава останалите долни плодни гроздове започват да узряват по-рано и дават по-големи плодове. Когато плодовете на долния грозд достигнат "бяла" зрялост, те започват да се подхранват.
Също така градинарите с опит не намаляват количеството на поливане през август-септември, въпреки че топлината не е толкова силна, колкото през юли. Но почвата под храстите трябва да е влажна, тогава плодовете няма да са кухи.
Правила за торене на домати с пепел
Пепелта, както и другите торове, трябва да се прилагат правилно. Само така торенето ще носи ползи, а не проблеми.
Пепелта е ефективен инструмент не само за любителите на зеленото земеделие, но и за всички градинари, които са фокусирани върху резултатите при отглеждането на домати.
Пепелта не може да се прилага заедно с някои други торове - азотна органична материя и азотни минерални съединения, тъй като допринася за образуването на летлив амоняк, което намалява ефективността на азотното торене.
Трябва да използвате пепел с повишено внимание на алкални или неутрални почви, тъй като тя, макар и не много силно, допълнително алкализира почвата, а доматите обичат неутрална или леко кисела реакция на почвата. Ето защо, преди да започнете торенето, трябва да проверите лехите си за pH, ако дори не знаете приблизителните стойности.
На кисели и торфени почви концентрацията на пепелни инфузии и обемът на сухата пепел, въведена в почвата по време на торене или при обработка на почвата, може да се увеличи 1,5-2 пъти спрямо неутралните глинести почви.
При често торене с пепел си струва да се намали (или дори да се премахне) допълнителното прилагане на калиеви торове.
С този тор ще берете домати краставици и чушки до падането на сланата