В края на февруари опитни градинари се подготвят за новия сезон. И още през март започва активна работа в градината. Когато стане по-топло и почвата се размрази, можете да засадите определени растения - дървета,зеленчуци и цветя, които не се страхуват от евентуално повторно застудяване.
Какво може да се засади през март?
Плодови и ягодоплодни дървета. Ако в земята няма буци лед или сняг, можете безопасно да засадите плодни дръвчета. През март е най-добре да засадите ябълкови дървета, сливи, круши, череши, кайсии и ядки. Що се отнася до храстите, можете да засадите жасмин и люляк. За южните райони март е най-доброто време за засаждане на череши и праскови.
10 растения, които всеки градинар трябва да засади през февруари
Разсад. През март можете безопасно да посеете семена за разсад, а в края на пролетта да ги засадите на открито. Това могат да бъдат домати, зеле, чушки, патладжани, боб, ранни моркови, цвекло, краставици.
Зеленчуци и цветя. Устойчивите на замръзване цветя и зеленчуци могат да се засяват през март. Това са репички, ранни моркови, грах, спанак, магданоз, копър, лук и цвекло. Цветя - ехинацея, петунии, астри, камбанки и азарина.
Кои семена НЕ трябва да се накисват преди засаждане
Какво още може да направите през март в градината?
Пролетното третиране на градината се извършва в началото на сезона, така наречения ранен период, и в средата на пролетта. В зависимост от времето количеството работа варира. Това се влияе както от метеорологичните условия, така и от състоянието на растенията: латентност, начало на поток от сок, подуване на пъпки, цъфтеж.
Основните задачи на пролетното отглеждане са подготовката на градината за цъфтеж и лятно плододаване. За да направите това, в първите топли дни след зимата е важно да не пропуснете следните дейности:
Огледайте растенията. Първо се уверете, че всички растения във вашата градина са преживели зимата без повреди. Счупените клони или тези, които очевидно са мъртви, ще трябва да бъдат отрязани.
5 растения, които трябва да засадите първо през март - ще дадат добра реколта
Почистете периметъра около ствола на дървото. Това се отнася както за широколистни, така и за вечнозелени видове. Падналите листа и игли могат да придържат вредители и болести.
Оформете короните. Някои растения изискват пролетно подрязване, което е важно да се направи, преди сокът да започне активно да тече през стволовете. В същото време се извършва декоративно оформяне, за да се придаде желаната форма на дърветата или храстите.
Торене с чай - за кои растения е подходящо
Третирайте градината срещу вредители. Първото третиране срещу вредители се извършва възможно най-рано. Особено важно е да не го пропускате, тъй като контактът на някои агрохимикали с листни ембриони е нежелан. Когато температурата на въздуха е над пет градуса, дърветата и храстите могат да бъдат третирани срещу вредители. Такава санитарна обработка ще помогне да се получи максимално количество реколта. Градината трябва да се пръска преди набъбването на пъпките по дърветата.
Първата пролетна обработка на градината се извършва в края на март или началото на април преди отварянето на пъпките. За удобство можете да използвате времето като ориентир. Навън трябва да е постоянно топло - поне +3 или +5 градуса. Прогнозата за повратни студове, валежи и вятър също не трябва да се пренебрегва. В идеалния случай не трябва да има никакви в деня на лечението и след него.
Основната работа на първия етап от пролетната подготовка на градината: подрязване, почистване и третиране с продукти за борба с вредителите. Последната дейност е особено важна. В началото на пролетта, когато снегът не се е стопил напълно, различни патогени и болести са в стадий на зимуване и не увреждат овощните дървета. Така няколко дни в началото на април е периодът, в който можете да унищожите зимуващия „запас“ от вредители. Струва си да се полагат специални грижи за декоративните култури.
Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете