Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отглеждането на Антуриум не е толкова трудно - ето за какво да внимаваме

25 януари 2024, 17:44 часа

Грижата за антуриумите не е много трудна, това цвете идва от Централна и Южна Америка. В момента има две популярни разновидности на това цвете като саксийни растения:

Антуриум Шерцерианум

- цъфти от пролетта до лятото и част от есента, листата на това растение са тъмнозелени, леко заострени и достигат дължина почти 20 см, съцветието се състои от оранжева луковица, заобиколена от червени листа, образуващи обвивка;

Антуриум Андреанум

- цветето е заобиколено от обвивка от лъскави, сърцевидни листа и същите, ясно инервирани листа, разположени на стъблото.

Грижа и добри условия за Антуриум: Ще ви радва с цветовете си

Как да отглеждаме антуриуми у дома?

Когато се грижите за антуриум, е важно да запомните, че това е екзотично цвете, което има свои собствени екологични изисквания. Тези растения обичат светли места. Трябва обаче да се внимава саксиите да не са изложени на пряка слънчева светлина.

Ако растенията ще бъдат в стая с южно изложение, по-добре е да ги поставите на лека полусянка, на разстояние от прозореца. Това се дължи на факта, че листата на антуриума са податливи на слънчево изгаряне.

Цъфтежът настъпва през пролетта и лятото. Растежът на тези растения също е забележим по това време. Оптималните температурни условия са около 21°C през лятото и около 18°C ​​през зимата. Най-добре е да ги поставите в стая, където температурата е около 11°C. Когато се засади в саксия, растението по този начин се подготвя за пролетен цъфтеж.

Как да поливаме антуриум?

Систематичното поливане на антуриумите е много важно. Първо се уверете, че водата се е утаила и е на стайна температура. Редовната чешмяна вода може да причини заболяване под формата на кафяви петна по листата.

През лятото растението трябва да се полива на няколко дни, но избягвайте преполиването. Деликатните корени са податливи на гниене, което може да доведе до смъртта на тези красиви цветя. Листата не трябва да се забърсват с кърпа поради деликатната им структура, но е добре да се напръскват от време на време. От време на време цъфтящите растения могат да се поставят в саксия с мека вода, така че кореновата топка да е потопена. Не забравяйте обаче да премахнете излишната вода от саксията.

Добре е да осигурите на антуриума влажен въздух. Тук ще бъде достатъчно да поставите контейнер с вода до растението. През зимата поливането трябва да бъде ограничено. Това е вегетационният период на цветята и тогава те не изискват много поливане. Важно е да не ги изсушавате.

Антуриум: Добра грижа за красиви цветове

Цвете антуриум - торене

Антуриумът трябва да се тори веднъж на всеки две седмици. Течният подсилващ тор е най-добър тук, особено когато растението цъфти.

В естественото си местообитание тези цветя не абсорбират много интензивно хранителни вещества от субстрата, така че торовете не трябва да се концентрират. Най-добре е да се разрежда с мека или дестилирана вода. Тъй като оптималната киселинност на почвата за тези растения е pH 4,5-5,5, може да се използва леко подкисляващ агент.

Пресаждане на антуриуми

Най-доброто време за това е ранна пролет, когато растението се събужда след зимния вегетационен период. Младите цветя трябва да се пресаждат всяка година, за да се осигури свеж и питателен субстрат.

Антуриумите, които вече са на няколко години, изискват презасаждане на всеки 2-3 години. Тази операция трябва да се извърши, докато цветето се постави в саксия с диаметър около 15 см или докато корените не излязат през долния отвор на саксията. След това можете да се съсредоточите само върху подмяната на субстрата или допълването му с прясна почва. Пролетта е и най-доброто време за размножаване на антуриуми.

Цвете антуриум - размножаване на растения

Най-добре е да размножите растението, когато го пресаждате в по-голяма саксия. Това става чрез разделяне на кореновата топка на старите цветя, която е нараснала твърде много и се състои от няколко части.

·        Препоръчва се новото растение да се снабди с дренажен слой на дъното на саксията, състоящ се от чакъл и парчета керамика;

·        саксия, подобна по размер на тази, в която растението е растяло преди това;

·        пълна смяна на почвата;

·        добре пресована основа.

След като засадите цветето в нова саксия, полейте го обилно. Тогава определено ще ви се отплати с красива и гъста зеленина и в крайна сметка ще получите великолепни съцветия.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес