Туите често се използват в ландшафтния дизайн, за да създадат уникална атмосфера в градината. Но можете да постигнете този ефект само ако правилно се грижите за растенията: подрязвате ги, почиствате ги, третирате ги и ги извършвате други процедури.
Правилна грижа за туята
За да поддържа желаната форма на туята, градинарят трябва редовно да подрязва растенията. Ако целта ви е да създадете жив плет от туя, тогава се погрижете да му придадете правилната форма, тоест разширена надолу.
Ако планирате да отглеждате туи по протежение на ограда, изградена от метален профил, която гледа към светлата страна към двора, покрийте същата светла страна със засенчваща мрежа за зимата. Поради факта, че през пролетта профилът отразява ярка слънчева светлина върху туята, игличкит на растението може да изгорят.
Трябва ли да се покрива туята през зимата?
Но покриването на туя за зимата с няколко слоя спанбонд наведнъж не се препоръчва: през зимата под такъв материал е много топло, поради което туята може да започне да вегетира и да се развият гъбични инфекции. Освен това, след като я покриете със спанбонд за зимата, туята често се оказва повредена през пролетта.
Ето защо опитните градинари не покриват разсада след засаждането му в земята, а едва през февруари хвърлят мрежа за засенчване върху домашната рамка, която трябва да бъде премахната, след като снегът се стопи напълно.
За да не загуби туята своя декоративен вид, торенето трябва да бъде част от грижите - използвайте специализирани комплексни торове с удължено действие. Те трябва да се поставят в дупката при засаждане и след това да се добавят под мулча.
Що се отнася до почвата, туята предпочита неутрални почви по отношение на киселинността. Ако почвата е тежка, когато засаждате разсад в почвата, в дупката трябва да добавите набухвател като торф, пясък, перлит.
След засаждането туята трябва да се полива обилно. Растението се нуждае от редовно поливане през целия сезон. В началния етап се препоръчва поливане два пъти седмично, след което честотата на процедурата може да бъде намалена до веднъж седмично.
По отношение на торенето, торът се прилага по време на процеса на засаждане на младо растение и се смесва старателно със субстрата. За да направите това, използвайте готов тор за иглолистни дървета или ваша собствена смес, състояща се от амониев нитрат (10-20 гр), калиев магнезий (5-15 гр) и суперфосфат (15-25 гр) - точният обем на тора е изчислява се в зависимост от размера и сорта туя. Например джуджетата и бързорастящите сортове имат различни хранителни изисквания. Торът, приложен по време на засаждането, ще издържи 2 години. След това възрастна туя се тори с разтвор на циркон в средата на вегетационния период, който обикновено настъпва в края на юни. Продуктът стимулира растежа на дърветата и укрепва имунитета им.
Торене на туя - кога и как се прави