Бобът неслучайно се нарича месото на здравите хора, тъй като е здравословен, питателен и богат на протеини. Много градинари го отглеждат в градината си, но не всеки успява да прибере богата реколта.
Добивът на боб зависи от слънчевото греене, тъй като за добър растеж се нуждае от 12 часа светлина всеки ден.
Кога да засадите боб през пролетта
Засаждаето на боба се препоръчва през май, когато почвата вече се е затоплила добре. Цъфтежът на кестените ще ви помогнат да разберете, че е дошло времето за засаждане. Ако тези дървета вече са цъфнали, можете спокойно да засадите боб в лехите.
Накисване на боб със сода - ето защо е полезно!
Бобът обикновено се засажда през април. Но температурата е основен критерий - тя трябва да е 10 градуса и да не пада под тази стойност. Ако пролетта е хладна и дъждовна, боб може да се сее и до края на май. Можете да сеете боб на няколко стъпки, например от средата на април на всеки 10 дни до края на май. Преди засаждане семената трябва да бъдат пресети и накиснати за една нощ във вода за набъбване. Ранната сеитба във влажна и студена почва води до ниски добиви.
Сутринта преди засаждане, потопете за няколко минути в разтвор на борна киселина, за да предпазите семената от вредители и болести. За 5 литра вода е необходим 1 грам киселина.
Как да засадите боб правилно?
Засейте храстови сортове на дълбочина 5 сантиметра с интервал от 20-25 сантиметра между храстите. Пълзящи сортове се засаждат на 25-30 сантиметра между всеки корен и с ширина около половин метър между редовете. Във всяка дупка се слагат 5-6 бобчета.
За да може бобът да расте добре, не забравяйте за редовното поливане, плевене, разрохкване на почвата, торене и връзване. След засаждане бобът трябва да се полива веднъж седмично.
Градинарите с опит препоръчват да използват дъждовна вода, а ако няма такава, тогава събирайте чешмяна вода в кофа и я оставете да се утаи поне един ден и едва след това я използвайте за поливане.
Смята се, че фасулът е най-взискателният към почвеното плодородие сред бобовите зеленчуци. Културата дава най-голям добив върху неутрални или леко кисели глинести почви и пясъчни почви, богати на минерали, по-специално на фосфор, калций, калий, бор и молибден.
Оптималната киселинност на почвата за отглеждане на боб е 6-7 pH. Ако вашата градина има кисела почва, тогава преди пролетното копаене добавете варовиково брашно към почвата в количество от 3-4 кг / декар.
Площта за бобови растения, включително фасул, трябва да бъде добре затоплена, осветена и варовита. Необходима е повишена влажност и пропускливост на кислород.
Варене на боб без накисване - ето как да спестите време в кухнята!