Дали ягодите ще дадат добра реколта зависи, наред с други неща, от това какви култури растат в съседство до тях. Определени растения не само може, но и трябва да бъдат засадени до ягодите. Благодарение на тях ягодоплодната култура ще расте добре и ще даде богата реколта, а някои от тях дори могат да предпазят ягодите от вредители.
Какво да засадите до ягодите?
В една леха с ягоди можете да засадите магданоз, лук, чесън, боб и киселец. Сред цветните култури в лехата с ягоди могат да бъдат засадени невен и ирис. Също така, ягодите ще се чувстват добре в една леха с турска мента. Всички горепосочени култури, както и домати и краставици, могат да бъдат засадени до ягоди.
Как се отглеждат ягоди в саксия през зимата
В допълнение, до лехите с ягоди можете да засадите цветна градина с божури, делфиниум, папрати, настурция, клематис, астилба, жасмин, рододендрон, спирея. Можете също така да засадите малини, морски зърнастец и грозде в близост до ягоди, но трябва да контролирате растежа им. Не трябва да засаждате касис, моркови, картофи, градински чай и царевица до ягоди. Що се отнася до дърветата, ягодите харесват близостта на иглолистни дървета. Въпреки това, те не трябва да засенчват ягодите - те се нуждаят от много светлина.
Грижа за ягодите
При засаждане на разсад от ягоди възниква въпросът: необходимо ли е торене? Ако ягодите растат на недостатъчно минерализирана почва и в същото време не се развиват достатъчно, тогава торенето се извършва с разтвори на естествени торове, например птичи или оборски тор. Торенето с течни торове се извършва на 20 см от храстите. Торът се разрежда с вода в съотношение 1:10.
Поръсете ягодите с това и студът няма да ги съсипе
През август листната част на ягодите се тори с 0,3% разтвор на урея, което стимулира образуването на цветни примордии. Ягодите, а именно тяхната некоренова част, се торят с 0,2% смес от органични вещества, като калиев перманганат, амониев молибдат и борна киселина, особено на песъчливи и торфени почви.
Първото пръскане се извършва преди ягодите да започнат да цъфтят, второто, когато храстът започне да расте, след това около края на август - началото на септември, в зависимост от климатичната зона, в която живеете. След това градинарят трябва да помисли за мулчиране на почвата. Изсушена слама, борови игли, трева, дървени стърготини, поставени под ягодите на слой от 4 см, когато цъфтят, са идеални като материал за мулчиране. Също така, мулчирането може да се извърши с помощта на специална хартия за защита от микроби с ширина до 1,2 m или тъмен филм. Този мулч ще ви служи три до четири години.
Отглеждане на ягоди - ето каква е тайната на финландските градинари за богата реколта
За да се получат изобилни реколти, разсадът от ягоди трябва да се полива равномерно и стабилно. Ако забележите, че ягодовите храсти не изглеждат добре по обяд, листата са подредени хаотично и започват да се извиват, тогава знайте, че е време да поливате ягодовия разсад. Ако поливането се извършва с кладенец или чешмяна вода, тогава първо трябва да оставите водата да се затопли до поне 15 градуса (или по-добре, по-висока), тъй като е по-добре да поливате ягоди с топла вода.
Един храст изисква до 1 литър вода, която се прилага най-добре в бразди. И в горещите дни би било подходящо редовното поливане да се допълни с пръскане, за да се „освежи“ растението.
Най-добрите торове за ягодите през есента - тайната на богатата реколта
Освен това поливането трябва да се извършва след избледняване на листата, докато плодовете се берат, след прибиране на плодовете, в края на август - началото на септември, а също и в края на есента.
По отношение на сухите листа определено е необходимо да се премахнат, тъй като мъртвите и изсъхнали листа могат да станат източник на инфекция за ягодите. Премахнете сухите листа в сухо, топло време с гребло, твърда метла или други лесни за използване инструменти.
С този тор за ягодите през есента, ще събирате пълни кофи през пролетта