Аз в настоящия момент се чувствам като в капан във Висшия съдебен съвет (ВСС). Това каза в предаването “Студио Actualno“ съдия Атанаска Дишева, член на съвета. Това е един от редките случаи, в който съдия Дишева разкрива как се чувства във ВСС с отдавна изтекъл мандат: “Аз в настоящия момент се чувствам като в капан във ВСС и то създаден по силата на поредица от решения, или по-скоро бездействия, които органи, оправомощени по конституция да изберат един, втори или трети орган, да извършат определени действия, на практика не изпълняват своите задължения.
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
По-конкретно визирам неизбраната парламентарна квота. Тя трябваше да бъде избрана още преди две години и половина през ранната есен или късното лято на 2022 г., когато изтичаше нашият мандат. Това не се случи и оттук насетне като снежна топка проблемите се увеличават.
И инспекторатът, знаете, който уж е към ВСС, но мандатът му тече по различен начин, на практика кара трети мандат. Ние почти преполовяваме втори мандат. И всяка нова легислатура прави заявка, че ще се предприемат действия за попълване не само на този орган, но и на други регулатори и конституционно установени органи, които са с непопълнени състави и с отдавна изтекли мандати. Но това не се случва.
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Защо не подаде оставка
И в този смисъл аз съвсем наскоро отговарях на въпроса защо пък не си подам оставката. Мога да го направя и съм готова да го направя не утре, а днес. Въпросът е, че първо след моето напускане ВСС няма да остане без кворум, напротив, ще продължи да си взима решенията. Известно ми е, че досаждам на колегите си и че са меко казано отегчени от това да слушат моите изказвания. Съжалявам, но аз съм длъжна, докато заемам там мястото, да говоря това, което правните ми познания и съвестта ми налагат. И го правя.
Снимка БГНЕС
Това, което прави ВСС, е лична отговорност на всеки един от членовете му.“
Според съдия Дишева промените в Закона за съдебната власт не гарантират, че Борислав Сарафов няма да бъде избран на поста главен прокурор като титуляр.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Какво мисли тя за поправката, че ВСС с изтекъл мандат не може да избира тримата големи в съдебната власт и за останалите промени в закона, ще научите от видеоматериала.