Управляващите искат да отложим или изобщо да не влезем в еврозоната. Това заяви в интервю за Би Ти Ви радио депутатът от “Продължаваме Промяната - Демократична България” Мартин Димитров. Той даде няколко доказателства в подкрепа на това твърдение на базата на поведението на управляващата коалиция вчера и днес. “Данните за инфлацията за декември 2024 г. бяха ясни, когато Теменужка Петкова каза, че изпълняваме условията и в края на януари ще искаме конвергентен доклад. А данните за инфлацията сега са същите, но се отказваме от искането за доклад. Проблеми с разходите в бюджета има, но ситуацията не е тежка, а е решима, ако има воля. Когато по средата на миналата година ГЕРБ, БСП и ДПС гласуваха огромни средства за МВР, ние ги предупреждавахме, че може да се стигне до дефицит, а сега казват, че може да има проблеми с дефицита. Никой не е представил една идея за намаляване на разходите”, каза Димитров.
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Той напомни, че “Демократична България” внесе в парламента законодателни предложения за намаляване на разходите в сектор сигурност - например за освобождаването на хората на пенсионна възраст от МВР, които ще тежат на системата, още повече с увеличението на заплатите с 50%, а и запушват кариерното развитие на по-младите кадри.
Законът за БНБ
Депутатът от ПП-ДБ припомни и че вчера управляващите отхвърлиха поправките в Закона за БНБ, които задължават управителят и подуправителите да напускат централната банка, ако бъдат назначени за служебни премиери. “Промените в закона за БНБ са изготвени от БНБ по искане на ЕЦБ и са внесени от служебното правителство, т.е. няма политически момент в тази инициатива. ГЕРБ не казаха една дума като аргумент за отхвърлянето на законопроекта, въпреки че три пъти ги попитах в парламента - явно защото са тръгнали да отлагат членството или въобще влизането в еврозоната, заради БСП и ИТН”, каза Димитров.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Според него напълно реалистично е от 1 януари 2026 г. да влезем в еврозоната, ако преодолеем тези саботажи, които извършват управляващите. “Защото България на практика изпълнява критерия за ценова стабилност, защото има трайна практика на ЕК и ЕЦБ, когато някоя от страните в ЕС се отклонява от показателя за инфлация, в случая Литва, да бъде извадена от списъка. И ако има дипломатически усилия, тя ще бъде извадена - това е правено при Хърватия. Вместо да проведем консултации с ЕЦБ и ЕК и да договорим влизането си, изведнъж се появиха излишни данни, доста скалъпени, за дефицит в началото на годината. Още повече, че тези допълнителни разходи за сектор сигурност бяха предложени от ГЕРБ, ДПС и БСП миналата година, а ние гласувахме против”, каза Мартин Димитров.
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен