Много градинари се страхуват, че малините, които отглеждат, ще бъдат нападнати от червеи. В случая реколтата може да се счита за напълно провалена. За щастие има чудодейно средство, което осигурява идеална защита на плодовете. На помощ идва една прахообразна съставка, която сигурно всеки има у дома. Става дума за най-обикновена сода бикарбонат. Но всеки градинар трябва да знае какви са превантивите мерка срещу неприятните червеи, които могат да атакуват сладките малини.
Какво да правим в началото на пролетта
В самото начало на летния сезон (преди отварянето на пъпките) е необходимо да се третират малиновите храсти с три процента смес от бордолезов разтвор.
По време на цъфтежа малиновите храсти трябва да се пръскат с капки разтвор на сода. Подготовката на разтвора е много проста: трябва да напълните кофа с преварена вода, да добавите две супени лъжици натриев бикарбонат и да разбъркате добре съдържанието на съда. Пръскането на малини с тази течност трябва да се извършва ежеседмично.
Може ли малините да се торят с пепел?
Не се страхувайте: содата няма да промени вкуса на плодовете. Благодарение на нея плодовете няма да бъдат червиви.
Друго средство, което ще ви помогне да се отървете от червеите в малините
Вместо разтвор на сода можете да използвате инфузия на горчица. Изсипете 100 грама суха горчица в дълбок съд, добавете малко вода и разбъркайте. Налейте достатъчно течност, за да образувате маса, която наподобява консистенция на заквасена сметана.
Разтворете готовия продукт в кофа с вода и оставете получената течност точно за един ден: оставете да се настоява. В резултат на това ще се получи инфузия, която трябва периодично да се пръска върху малиновите храсти.
Какво да направите, за да не замръзнат малините през зимата
Грижа за малините
Веднага след като всяко растение се "събуди" от зимен сън и започне да расте, то изисква редовно поливане - малините не са изключение. Основната част от корените на този ягодоплоден храст е в горния слой на почвата, така че понася изключително трудно сухи периоди. Най-вече градинските малини се нуждаят от поливане по време на цъфтежа, както и през периодите на растеж и узряване на плодовете.
Честотата на поливане се регулира в зависимост от времето навън. В горещи, сухи и слънчеви дни малините трябва да се поливат по-често и обилно, а ако вали непрекъснато, можете да минете напълно без поливане за известно време. Когато поливате, уверете се, че почвата под храстите е мокра на дълбочина около 40 см.
Как да се справите с прекомерния растеж на малините?
Първото подхранване на ягодоплодни храсти се извършва в началото на пролетта, когато растенията просто се събуждат и започват да растат. Ако през есента вече сте приложили всички необходими торове върху малиновия храст, тогава натрупаният тор ще бъде достатъчен за растенията до началото на цъфтежа. Няма нужда да „подхранвате“ малините отново до този момент.
И от втората половина на май, когато храстите са на върха на цъфтежа, можете отново да попълните запасите от микроелементи в почвата около тях.
Къде НЕ трябва да засаждате малини?
Кой точно е най-добрият начин за подхранване на малините през пролетта за добра бъдеща реколта? За пролетно торене са подходящи сложни азотсъдържащи торове, които ще помогнат на растенията да растат активно и да образуват достатъчно яйчници (малините са чувствителни към дефицит на азот).
Можете да прилагате торене не като комплекс, а поотделно. Например хумус (5-6 кг на 1 кв.м.) или разтвор на пилешки тор (1:20) или оборски тор (1:10) в размер на 3-5 литра готов тор на 1 кв. м. площ. Също така не забравяйте да използвате фосфорно-калиеви торове (50-80 гр суперфосфат и 20-40 гр калиев сулфат на 1 кв.м.).
Поради факта, че кореновата система на малиновия храст е разположена доста повърхностно (само на 20-30 см дълбочина), храстите могат да бъдат сериозно застрашени от повратни студове. Проста техника като мулчиране ще помогне за предпазване на деликатните корени от замръзване. Заедно с изолацията, тази процедура е насочена към задържане на влагата в почвата и подобряване на водно-въздушния режим.
Резитба на ремонтантни малини през есента - тънкостите, които трябва да знае всеки градинар