Варосването на дървета е една от най-важните процедури, които трябва да се извършват от собствениците на овощни дървета. Тя е от решаващо значение за здравето на растенията, а по-късно и за тяхното плододаване. Разберете повече за варосването на овощни дървета в статията.
Защо е нужно варосването на овощни дървета?
Варосването на овошките осигурява защита срещу появата на т.нар щети от замръзване. Такива щети включват например замръзнали клони, вертикални пукнатини в стволовете и гангренозни рани. В бъдеще получените рани могат да бъдат свързани с появата и развитието на болести по растенията.
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Благодарение на избелването на дърветата, слънчевите лъчи се отразяват от повърхността. В резултат на това кората не се нагрява и не е изложена на драстично ниските температури, които идват през нощта. Именно тази температурна разлика причинява щети.
Атаката на патогени върху дърветата поради повреда може след това да доведе до намалени добиви, производство на болни плодове и в най-лошия случай смърт на растението. За да се предотврати всичко това, варосването на овошките е задължително, особено ако те са млади.
Младите дървета, които все още не са пуснали дълбоки и силни корени, са най-податливи на увреждане от замръзване. Освен това сред най-малко устойчивите видове са черешите, сливите и ябълките.
Още: Януарска сеитба на магданоз: Как да я направите и какви сортове да изберете?
Най-добрите дни за варосване на овощни дървета
Най-доброто време за варосване на овощни дървета е втората половина на декември. Процедурата може да се извърши не по-късно от края на януари и първите дни на февруари. Именно през тези месеци дърветата имат най-голяма нужда от защита, но тогава и условията за варосване са най-добри.
Варосването на овощните дървета също често се извършва през есента. Когато се възползвате от това време на годината, изберете месеци като края на октомври или ноември.
Много градинари обаче правят грешката да избират ранна пролет за боядисване на стволовете на дърветата. Варосването на овощни дървета през март или април няма да доведе до очакваните резултати. По това време е твърде късно и щетите и патогенните атаки може вече да са настъпили през предходните месеци.
Още: Какво трябва да знаем за отглеждането на спатифилум през зимата
Как да приготвите мляко от вар?
Варното мляко се използва за варосване на овощни дървета. Сместа може да бъде закупена в магазин или приготвена у дома и е много проста. Не забравяйте да извършите процеса на приготвяне на варно мляко на открито. Това ще предотврати възможни изгаряния, които могат да бъдат причинени от негасена вар.
Варното мляко се приготвя чрез смесване на негасена вар с вода в съотношение 1:5. Това означава, че за 1 кг вар са необходими 5 литра вода. Можете да добавите малко глина или нишесте към това. Тези съставки могат да увеличат адхезията на млякото.
Още: Как правилно да поливате хортензията през есента
Нанесете варно мляко върху ствола на плодното дърво с помощта на широка четка с мек косъм. Разстиламе ги по стволовете и дебелите клони на дърветата до височината на първите им клони.
Южната част на дърветата е много по-изложена на слънчева светлина и топлина през деня. Поради тази причина варосваме ствола на плодното дърво от южната страна малко по-високо от обикновено.
Ако има валежи след варосване на овощни дървета, варовикът може да се отмие. В такъв случай процедурата трябва да се повтори. Най-късно до началото на март трябва да се варосат стволовете на всички овошки, от които очаквате плодове през идния сезон.
Факти за дърветата, които ще ви изненадат