Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да правите с ягодите след прибиране на реколтата: Контролен списък в 7 стъпки

11 ноември 2022, 11:33 часа

Ароматните градински ягоди растат в повечето крайградски райони. Но не всички градинари са наясно как да постъпят след обиране на плодовете. Мнозина са на мнение, че няма нужда от грижи, защото растението вече е дало плод. Но не е така.

Правилната грижа в края на плододаването се състои от няколко селскостопански практики.

1. Правилна резитба

Някои градинари изрязват напълно листата на ягодите след плододаване. При пълно подрязване новите издънки също се отстраняват, а това е нежелателно. Храстът изразходва силите си, за да се възстанови.

Най-добрият вариант за подрязването на ягоди след събиране на плодовете е премахването на увехнали и изсъхнали листа.

Какво трябва да знаем при отглеждането на ягоди?

2. Плевене, окопаване, мулчиране

Едновременно с подрязването или веднага след него, се извършва плевене. В процеса всички плевели се отстраняват и изнасят от мястото.

Растящата коренова система наистина се нуждае от въздух. Следователно окопаването се прави обикновено веднъж на две седмици.

Ако почвата се мулчира веднага след окопаването, броя процедури може да се намали.

3. Хилинг

Заедно с окопаването е желателно да се извърши засипване на храстите. Процедурата се състои в загребване на почвената смес до центъра на растението.

След плододаването мустаците активно се формират и развиват. Това са модифицирани стъбла, които увеличават размера на храста и неговия добив.

Мустаците и новите корени не замръзват през зимата, те трябва да бъдат заринати. За това се използва огъване.

Почвената смес покрива младия растеж и му дава допълнителното хранене, необходимо за пълноценно развитие.

Как да засадим ягоди през есента?

4. Компетентно размножаване

Градинските ягоди се размножават по два начина: вегетативни издънки и семена. Издънките, наричани още мустаци, активно растат до края на цъфтежа.

След узряване на зърната върху тях се оформят една или дори няколко малки розетки. Процесът продължава до есента.

Ако планирате да замените старите храсти с млад материал, е време да премахнете силните гнезда и да ги боднете на ново място.

Най-добрият посадъчен материал се получава от розетки от първо ниво, като се брои от майчиния храст, от дебели и силни издънки.

5. Достатъчно поливане

Правилната грижа за ягоди след прибиране на реколтата задължително включва достатъчно поливане. Културата се нуждае от влага за нормалното полагане на цветни пъпки и за подготовка за зимуване.

Поливайте го, когато почвеният слой изсъхне средно веднъж на седмица и половина до две.

Как да получите щедра реколта от вкусни ягоди

6. Как да обработваме ягоди след прибиране на реколтата?

След бране на плодове, ягодовите храсти трябва внимателно да се изследват за увреждане от болести или вредители. При констатиран проблем веднага се провежда третиране с подходящ препарат.

Ако няма видимо увреждане, се извършва профилактично лечение с бордолезова течност. От него се прави 1% разтвор, който ще предпази ягодовите храсти от възможна инфекция.

7. Как да се подхранват ягодите след прибиране на реколтата?

Плодните храсти активно набират зелена маса, полагат нови пъпки и образуват въздушни издънки. За да стане това, те имат нужда от много хранителни вещества.

Можете да торите както с минерални комплекси, така и органика. Важен момент: комплексите не трябва да съдържат хлор. Изключително неблагоприятно се отразява на градинските ягоди.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес