Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се грижим за орхидея, която е спряла да цъфти

22 март 2024, 06:39 часа

Орхидеята е едно от най-популярните и обичаните цветя сред всички домакини. Въпреки че е капризно и крехко цвете, тя могат да ви радва дълго време с красивия си и пищен цъфтеж.

 

Но какво да направите, ако растението е спряло да цъфти? Това не означава, че трябва да спрете да се грижите за него. Не е нужно да бързате да отрежете цветоноса, тъй като той може да даде нови пъпки.

 

Грижа за орхидеята, която е спряла да цъфти

 

Времето, в което цветето е спряло да цъфти, се счита за идеално за презасаждането му. В същото време не забравяйте за торовете. Между цъфтежа орхидеите трябва да се подхранват с продукти с повишено съдържание на азот, а след това с разтвори с фосфор и калий, които ще стимулират нов цъфтеж.

 

Най-добрият период за торене с азотни торове е пролетта. Спазвайки стриктно дозировката (съгласно инструкциите), пригответе разтвор и внимателно напръскайте листата. По правило процедурата се повтаря след 2-3 седмици. Запомнете, че това цвете е много чувствително към излишния тор. Дори леко превишаване на дозата може да доведе до смъртта му.

 

През зимните месеци, когато светлинният ден е много кратък и температурата е ниска, орхидеята се подхранва не повече от веднъж месечно. Това е период на покой, така че честото, обилно торене ще активира растежа на растението и ще наруши процеса на образуване на цветни пъпки. Периодът на покой на цветето може да бъде съкратен чрез осигуряване на осветление.

 

Когато цъфти и образува листа, растението трябва да се подхранва поне веднъж на всеки 7-10 дни, като се редуват кореново подхранване с листно пръскане. Възрастните растения се подхранват не повече от 2 пъти месечно.

 

По правило с настъпването на есента растежът на стайните растения се забавя. Същевременно броят на подхранванията се намалява до веднъж месечно. Торове, съдържащи азот, са нежелателни през този период, по-добре е да се даде предпочитание на сложни торове.

 

За стимулиране на цъфтежа може да се приложи и домашен тор, приготвен от люспи от лук. Той съдържа калий и микроелементи, така необходими за образуването на дългоочаквани цветни стъбла и дългосрочен цъфтеж. В допълнение, инфузията има дезинфекциращ ефект. Разтворът първо се разрежда с чиста вода до светлокафяв цвят и се използва както за поливане на коренището, така и за пръскане на листата. Приготвя се като 1 чаша лучени люспи се залеят с 1 л вряла вода. Разтворът се настоява няколко часа, прецежда се и се разрежда с вода в съотношение 1:2.

 

Можете да направите топъл душ на цветето, за да стимулирате растежа и да подобрите състоянието му

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес