Затоплянето на времето и разцъфването на дърветата и цветята около нас ни подсказват, че вече е време да обърнем внимание и на собствената си градина. Какви грижи можем да положим за нея през идните 2 месеца и какви съвети дават утвърдените градинари, може да прочетете в следващите редове.
Още: Това цвете убива листните въшки за 24 часа, но НЕ трябва да се засажда до тези зеленчуци
Още: Кога да засадите моркови, за да са най-сладки?
Как да се грижим за цветята, тревата и храстите в градината през май и юни?
Настъпването на пролетта и по-високите температури през май месец вече ни позволяват засаждането на много голямо разнообразие от цветя и декоративни храсти. Някои от любимите и най-предпочитаните растения за засаждане са невен, петуния, тагетес, циния, кастри, кани и др. По-големите сортове е добре да се засаждат на разстояние от 25-30 см един от друг, докато по-малките - до 25 см.
Изхвърлете тези растения от дома си, привличат нещастие
Още: НЕ засаждайте тези 3 растения през февруари
Още: Какво да засадите през март - растения, които не се страхуват от студа
През май месец приключва сезонът за теменужката и паричките, като на тяхно място директно можем да засадим семена или разсади на летните цветя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате здрав и силен разсад зеле?
Още: С този забравен начин за засаждане на картофи ще получите по-богата от всякога
Ако сме решили да засяваме семена от невен през този период, до късната есен вече ще се радваме на красивите му цветове. Други цветя, които са подходящи за засяване, са така известните богородички, камбанки, карамфил, ружа, грамофонче, засяване на леха или цветна поляна и др.
Сложете това в градината и ще забравите за мравките
С настъпването на юни месец вече освен за поливането, премахването на плевели и подхранването на почвата, ще трябва да се отдели повече внимание и за предпазване на растенията от листни въшки и болести. Ако по растението ви вече има такива и не откривате правилното средство за справяне с тях, винаги може да потърсите помощ от специалист.
Още: Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
През този месец също от почвата се изваждат луковиците на лалетата, зюмбюлите и нарцисите, които се остават да се сушат в сухи помещения без слънчева светлина. Съхраняват се до следващото им засаждане в тъмни и проветриви места.
Как да постигнем високи добиви на домати в оранжерия?
В края на месец май и началото на юни все още имате шанс да направите цветна поляна или леха, известно като късно пролетно засяване. За тревните площи се подбират не толкова слънчеви места със северно изложение, които трябва да се поливат често. За задоволителни резултати изберете бързо растящи видове като английския райграс например. В зависимост от това какъв сорт изберете, спрямо указанията от градинаря или на етикета ще разберете на каква дълбочина трябва да се засеят и има ли други тънкости, които да се проследят. От голямо значение за успеха е постоянното поддържане на добри нива на влажност. Първото косене на тревата е след като тя достигне 7 см.