Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Градинар споделя: Кога е време да пресадите орхидеята

24 юли 2024, 10:59 часа

Орхидеите са едно от най-големите семейства цъфтящи растения, с хиляди видове, открити по целия свят на всеки континент с изключение на Антарктида. Растенията имат репутацията на трудни за отглеждане, но ефективната грижа за орхидеите е по-лесна, отколкото си мислите.

Още: Саксийни растения, които изсъхват през лятото: Как да ги върнем към живот

Знанието кога да пресадите орхидеите е от ключово значение за грижата за тези екзотични красавици. С течение на времето саксийната среда се разпада и сляга и растенията изчерпват наличните хранителни вещества. Пресаждането на орхидеи ще освежи почвата и ще даде на растенията тласъка, от който се нуждаят за нов растеж.

Ако искате да съживите загиваща орхидея или да насърчите повторен цъфтеж, тогава пресаждането може да преобърне всичко трансформирайки здравето на растението.

Тъй като има толкова много различни видове орхидеи, трябва да следвате изискванията за грижа за вашия конкретен сорт. Например, най-добрата среда за саксии за орхидеи може да включва по-абсорбиращи материали за видове, които не обичат да изсъхват, или може да е по-суха смес от кори за орхидеи с псевдобулби, които задържат повече вода в растението.

Изборът на правилния съд за орхидеи също е ключов. Прозрачните пластмасови саксии с дренажни отвори са най-добри, тъй като ви позволяват да наблюдавате здравето на корените на орхидеята.

КОГА ДА ПРЕСАДИТЕ ОРХИДЕЯ

Повечето видове орхидеи трябва да се пресаждат на всеки две години. Въпреки това, вместо да го правите по график, най-добре е да наблюдавате растението за признаци, че е готово за трансплантация.

Изберете времето от годината, което е най-добро за растението. Ако имате кателия или друга орхидея, която произвежда псевдобулби, пресадете я веднага след цъфтежа и преди корените да започнат да растат.

За повечето други орхидеи най-доброто време за пресаждане на орхидея е, когато тя не расте активно, след като е цъфнала през пролетта или лятото. Можете също така да пресадите растението, когато видите нов растеж през зимата или ранна пролет.

Освен ако няма спешна нужда от пресаждане, като например в случай на болест или насекоми, изчакайте, докато цъфтежът приключи.

Признаци, че е време да пресадите вашата орхидея

  • Когато въздушните корени са плодовити или корените в почвата превземат саксията. В тези случаи корените не могат да получат достатъчно влага и поддържането на растението хидратирано става трудно. Ако поливането на орхидеи се е превърнало в ежедневно начинание, време е да пресадите растението.
  • Когато носителят се е развалил или е мухлясал или по друг начин компрометиран. След няколко години кората и другият материал ще станат вонящи, изгнили и ще се ронят лесно в пръстите ви.
  • Когато растението е засегнато от гъбична болест или вредители. Прекалено влажният и стар материал може да произведе гъби или други гъбични тела. Брашнестите червеи и други насекоми често заразяват саксийната среда.
  • Когато съдът за вашето растение е неподходящ. Това може да означава, че съдът е твърде малък или голям, или може да е твърде порест или твърде запечатан. Независимо дали е необходимо естествено изпарение или сортът трябва да се поддържа влажен, контейнерът трябва да е подходящ за тези условия. Неглазиран глинен съд ще изсъхне по-бързо, докато глазиран керамичен съд ще задържа вода.
  • Когато има мъртви корени. Това е знак да извадите саксията от старата среда и да направите малко разумно подрязване, за да премахнете всички мъртви или болни корени и да освежите средата.
  • Докато сместа за орхидеи се разгражда, парчетата стават все по-малки и по-малки, уплътнявайки почвата и намалявайки кислорода, който може да попадне в нея. Тъй като средата става по-фина, тя задържа повече почва, което може да е лошо за повечето корени на орхидеи. При такива условия често се появяват кореново гниене и други гъбични заболявания.
  • Съвети за пресаждане на орхидеи

  • Преди да пресадите вашата орхидея, подрежете старото цветно стъбло в долния възел. Отстранете всички колове и скоби. За по-нови цъфтящи шипове, отрежете 2,5 см. над горния възел.
  • Извадете растението от контейнера и разклатете старата среда. Огледайте корените. С помощта на стерилни ножици, изрежете всички болни, меки или обезцветени корени. Корените на орхидеята трябва да са равномерно оцветени и твърди.
  • Някои експерти по орхидеи препоръчват да се поръсят с канела корените след подрязване, за да се предотвратят гъбични заболявания.
  • Изберете съд, който е 2,5-5 см. по-голям от предишния съд. Пресадете и запълнете около корените със свежа среда. Поливайте и се грижите за растението както обикновено.
  • Относно саксиите за орхидеи

  • Размерът на саксията зависи от размера на растението. За повечето орхидеи изберете контейнер с горен диаметър, който е една трета от височината на самото растение.
  • Можете да закупите тези красиви керамични саксии, които имат декоративни пролуки за увеличаване на въздушния поток. Можете също така да изберете неглазирана обикновена саксия. Това ще е добре за повечето разновидности.
  • Орхидеите, които трябва да се поддържат доста влажни, ще се възползват от пластмасови саксии, които ще запазят влагата. Други орхидеи ще виреят в мрежести контейнери с облицовка от мъх сфагнум и среда за орхидеи. Ако се съмнявате, имитирайте контейнера, в който е дошло растението, но увеличете размера при пресаждането.
  • Правилната смес за саксии

    Още: Болна орхидея: 5 начина да я върнете към живот

  • Много орхидеи не растат в обикновена земна почва. Те няма да виреят в градини или почва за саксии. Много от тези видове са епифитни и растат в чаталите на дърветата, скалните пукнатини и други предимно безпочвени райони. Те се нуждаят от много добре дренираща среда, която пропуска въздух.
  • Повечето закупени смеси за орхидеи са направени от кора, мъх сфагнум, дървесна папрат и скална лава. Корите от ела и Монтерей са най-често срещаните кори в тези смеси. Средата може също да има добавени глинени пелети за подобряване на дренажа и предотвратяване на уплътняването.
  • Цвета Господинова
    Цвета Господинова Отговорен редактор
    Новините днес