Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асен Василев към Борисов за бюджета: Няма едно вярно число, има три линии на психоза

02 февруари 2025, 11:44 часа • 958 прочитания

Бившият финансов министър Асен Василев реагира остро на думите на Бойко Борисов, който го обвини, че "за 2024 г. не се направиха разходите, които трябваше, а се оставиха за 2025 г., само и само да им излезе сметката". Лидерът на ГЕРБ поиска оценка на реалния дефицит, който не е на касова основа, а на начислена основа - един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната. Ден по-късно, на 2 февруари, финансовият министър Теменужка Петкова поиска спешна информация от всички разпоредители с бюджет, за да се изготви тази оценка.

Още: След молбата на Борисов: Теменужка Петкова спешно прави "точна оценка" на дефицита

Асен Василев: "Няма нищо вярно"

Според Борисов имало и 800 милиона неизплатено ДДС на фирмите. "Години наред казвах до какво ще доведат заемите, които всяка седмица се теглеха – по 500 млн. лв. Сега цялата тежест пада върху нас", твърди лидерът на ГЕРБ. "Защо се подведоха общините, които толкова пъти предупреждавах да не разкопават и да не правят нищо, защото няма осигурени пари в бюджета? Но на кметовете бяха обещавани 7 млрд., които ги няма, а през 2024 г. им платиха само 500 милиона. Други 500 милиона ги прехвърлиха по сметката за 2025 година и същото е и с МРРБ и НКЖИ", допълни той.

"Едно число няма вярно в това", отвърна Асен Василев в интервю за БНР в неделя.

Снимка: БГНЕС

"Имаме 10 милиарда заложени капиталови разходи, от които, по отчета на МФ, са похарчени между 6 и 7. Проблемът не е бил, че няма пари за разплащане. Ние, като депутати, сме чували, че се бавят плащания по общинските проекти. И МФ, и МРРБ (регионалното министерство) винаги казваха, че имало отстраняване на неточности по исканията – т.е. проблемът е бил в МРРБ. Людмила Петкова, бившият служебен финансов министър, през лятото на 2024 г. каза, че има 1,7 млрд. лв. за общинската програма, да не се притесняват общините – сега тя е зам.-министър в текущия кабинет. По време на изслушването в четвъртък (на Теменужка Петкова) имаше въпрос за прехвърлянето на средства от тази за следващата година - това, което те казаха, е, че общата сума за всички министерства, е милиард и малко, не е 3 милиарда".

Още: Кирил Петков обвини Борисов, че ще манипулира цифрите в бюджета, за да се оправдае за еврозоната

"Ако гледаме възстановяването на ДДС-то, всеки месец се възстановяват между 600 и 800 милиона, не е драма. Ако имаше драма, щяха фирмите да пропищят. Задържането на ДДС не помага и за дефицита", обясни съпредседателят на "Продължаваме промяната".

"Аз не виждам някакъв драматизъм – виждам напъни от страна на Бойко Борисов. Имайки предвид, че започва да използва думички, нетипични за него, като касова основа, може би подучен от Владислав Горанов, се опитва да каже колко е лошо цялото нещо. МФ публикували данни, които на него не му отърват. Ами да работим с истинските данни. Затова казах – нека да видим истински числа, извадени от МФ, записани в проектобюджет, и тогава да говорим, а не измислени във въздуха числа. Няма нито един документ в тази държава, в който да пише 18 милиарда", заяви Василев относно така нашумялата "дупка в бюджета".

Борисов изказа съмнения за манипулиране на изнесените данни, но бившият финансов министър смята, че това е "абсолютно невъзможно". "Никога не се е случвало при нас в историята. Сметката е в БНБ и всяка седмица се публикуват салдата. Всичко се прави автоматизирано през СЕБРА, в момента тя е заключена, но там пише плащане по плащане", посочи той.

Снимка: БГНЕС

Какъв е интересът да се обяснява, че има дупка в бюджета?

Асен Василев видя "психоза към гражданите" в дискусията за дупка в бюджета от 18 милиарда лева.

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

"Виждам поне три линии защо това е удобно на Борисов и на ГЕРБ – да ни подготви за „постна пица“, че няма пари за нищо, например данъчно облекчение за младите семейства, но има пари за ресторантьорите; влизането в еврозоната създава "коалиционни проблеми на Борисов"; "да се каже: ето колко лошо е всичко, а при нас всичко ще стане добре – това никога не работи, специално във финансите", посочи Василев.

Бюджетът на Василев оставял държавата на плюс, не на минус

"Единствените политики, заложени от парламента, не от Асен Василев, са политиките за социалната сфера, пенсии, социални разходи. Теменужка Петкова каза, че общата стойност на тези политики е 5 милиарда и половина. Само от ръста на икономика, инфлация, без да се пипа нищо по данъчната система, ще има ръст 6 милиарда. Тоест наследството на Асен Василев е плюс 500 милиона, а не минус 18 милиарда", заяви бившият финансов министър.

Още: Мартин Димитров: Дупката от 18-те милиарда е фалшива новина

"Освен това има приети промени в Закона за МВР без участието на ПП-ДБ и въпреки моето предупреждение, че това не е разчетено в средносрочната прогноза и не е обезпечено със средства. Става въпрос за малко над 2 милиарда лева", посочи той и изчисли, че така вече нещата отиват към 1,5 милиарда лева назад, но "това не е драматично в сферата на бюджетирането".

"Оттук нататък има най-разнообразни искания, които Министерски съвет иска да реализира", продължи той - например увеличение с 30% на заплатите в МС, въпреки че "няма основание и логика това да се случи при 2,5% инфлация". "Борисов каза – обещали сме да не вдигаме на ресторантьорите ДДС-то, т.е. току-що се отказаха от 300 млн. лв. приход. Значи, трябва да намерят 300 млн разход някъде", обясни Василев.

Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път

Снимка: БГНЕС

Другото голямо перо е издръжката – от 2022 до 2024 г. успяхме да задържим ръста да е 500-600 милиона за трите години. А сега за една година искат да увеличат разходите с 1,5 млрд. лв.", заяви той. Това са разходите за ток, вода, ремонти. Не става въпрос за капиталовите ремонти, а за освежаване и боядисване например – т.е. текущи ремонти.

"За 24 г. имаше 10 милиарда заложени капиталови разходи. От тях, по данни на МФ, са разходвани под 7. Тоест изпълнението даже няма 70%. Имали са парите, заложени в бюджета, но министерствата не са ги заявили. Ако сте заложили 10 милиарда, изразходвани са 6 – ще планирате пак 10 милиарда за 2025 г., с надеждата този път да ги използвате. А те са заложили 15 милиарда", атакува Асен Василев.

Още: Богдан Богданов: Няма как да има 18 милиарда лева дупка в бюджета

Контриран, че в това число влизат проекти на общините, строеж на магистрали, и 2 млрд. и 250 млн. лева за поддръжка за пътища и т.н., той отвърна: "Проектите на общините, когато ги подаваха, им казахме: "Дайте ни общата стойност на проектите за 3 години – каква стойност ще изпълните за 2024 г.?". Общата беше 6 милиарда, т.е. по 2 на година. Дадоха данни, че от тези 6 ще изпълнят 4 милиарда за 2024 г. Има лудо оптимистични оценки колко ще се похарчи за съответната година. Реалистичната оценка за общините догодина е някъде между 1 и 2 милиарда лева, гледайки темпа на сключване на договори и поръчки", заяви Асен Василев.

По-късно, отново пред БНР, Деница Сачева от ГЕРБ обяви всички думи на Василев за "измама" и посочи, че дупка в бюджета имало - 18 милиарда лева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес