На 3 февруари, понеделник, в Свиленград ще се състои официалната церемония, с която стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Домакин на събитието е министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той ще посрещне колегите си от Румъния – Катълин Предою, и от Унгария – Шандор Пинтер, както и делегация, водена от Франц Руф – генерален директор на обществената сигурност на Федералното министерство на вътрешните работи на Австрия.
В програмата на делегациите са предвидени посещение на зелена граница в района на ГКПП-„Капитан Андреево“, подписване на съвместен документ, регламентиращ действията на контингента, от ръководителите на компетентните структури, в присъствието на министрите, както и брифинг за медиите, съобщиха от МВР.
Мерки заради Шенген
Съвместният контингент ще действа след влизането на България в Шенген, с което ставаме външна граница на пространството за безгранични пътувания.
Снимка: БГНЕС
Още бившият служебен министър на вътрешните работи Атанас Илков съобщи за контингента, който ще е на границата. В края на ноември той посочи: "Границата е подсилена със служители на "Гранична полиция". Ще има повишение на капацитета ѝ с 1246 служители, които ще изпълняват задълженията си там. Допълнителните мерки са споделяне на отговорността на всички държави, които участваха в днешната среща, споделяне на добрия опит и добрите практики, за да може да гарантираме още по-голямо ниво на сигурност за гражданите на Европейския съюз".
Още: "Гардиън": Българската полиция е блокирала спасяването на измръзнали до смърт мигранти
Ставаше въпрос за срещата, на която Австрия вдигна ветото над България и Румъния за Шенген. Тогава беше подписан и документ, с който Виена, Букурещ и София са се съгласили да борят заедно нелегалната миграция в Европа и в своите страни, да направят всичко необходимо за предотвратяване на транзита на мигранти и да осъществяват връщания и трансфери съгласно споразуменията. Също така са се разбрали да намалят потенциалните промени в миграционните „шаблони“, които могат да произтекат от премахването на ограниченията по границите. Тук става дума за контрол, който ще продължи по унгарско-румънската и румънско-българската граница в период от поне 6 месеца след влизането в Шенген.
На границата ни с Турция ще бъдат разположени още 100 гранични полицаи – 15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния, гласи подписаното споразумение.
Още: Разследване: 93 бежанци загубили живота си в горите до границата с Турция