Руската Сбербанк планира да си сътрудничи с китайски изследователи по съвместни проекти, свързани с изкуствения интелект (ИИ) на фона на факта, че китайската компания DeepSeek промени технологичния пейзаж в света, като създаде модел с много по-ниска себестойност от американските й конкуренти. Русия и Китай, които са подписали споразумение за "безгранично" стратегическо партньорство, отдавна говорят за сътрудничество и в областта на ИИ, но малко се знае за неговата дълбочина и обхват.
През последните години Сбербанк се трансформира от бивша държавна спестовна банка в съветски стил, обременена с раздута бюрокрация, в един от водещите играчи на ИИ в Русия като пусна своя модел GigaChat през 2023 г., пише Reuters.
"В Сбербанк има много учени. Чрез тях планираме да проведем съвместни изследователски проекти с учени от Китай", каза първият заместник-председател на борда на банката Александър Ведяхин пред агенцията. Той не уточни с кого точно банката планира да си сътрудничи в Китай.
Още: Китайско приложение за ИИ срина акциите на американски технологични компании
Един потенциален съюз между Русия и Китай в областта на ИИ може допълнително да разтърси сектора на изкуствения интелект в световен мащаб на фона на надпреварата между Китай и САЩ за господство в тази област. Истинските възможности на руските проекти, свързани с ИИ, обаче засега е трудно да се оценят, тъй като някои от тях са засекретени.
Ведяхин коментира, че от пускането на пазара на моделите DeepSeek, Сбербанк ги сравнява с най-модерния си модел GigaChat MAX и се оказва, че китайският конкурент го превъзхожда в решаването на научни проблеми, докато GigaChat е по-добър в банкирането.
Той отбеляза още, че успехът на DeepSeek е в съответствие със стратегията на Сбербанк за намиране на евтини решения, вместо да се инвестират милиарди в мега-проекти за изчислителна инфраструктура като Stargate - начинание, обявено от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Тръмп обяви инвестиции от 20 млрд. долара в центрове за данни в САЩ