Конгресмените от Демократическата партия - членове на Надзорната комисия на Камарата на представителите, днес призоваха за разследване на потенциални заплахи за националната сигурност. Според тях те идвали от ръководения от Илон Мъск департамент за правителствена ефективност (ДПЕ). Това съобщи агенция Ройтерс, цитирана от БТА. Те настояват заместник генералните инспектори на няколко федерални ведомства да разследват потенциални нарушения на правилата за националната сигурност, свързани с екипа на Мъск. Тези ведомства включват Министерството на финансите на САЩ, Службата за управление на персонала, Министерството на образованието, Американската агенция за международно развитие (USAID), Администрацията за общи услуги и Администрацията за малък бизнес. Още: Мъск и "свободата на словото": САЩ спират финансирането на New York Times и Politico
Правителството на Тръмп пусна в отпуск служителите на USAID тази седмица, а Мъск каза, че работи за закриване на агенцията, която не може да бъде "ремонтирана“.
Поводът за безпокойството
Конгресмените твърдят, че хора без съответните пълномощия са имали достъп до системи и класифицирани данни в USAID и Службата за управление на персонала. Екипът на Мъск е имал достъп и до американските платежни системи, съдържащи личните данни на милиони американци, добавиха законодателите.
"Силно сме обезпокоени, че може да има неоторизиран достъп до системите на цялото федерално правителство и (това) може да представлява голяма заплаха за личната неприкосновеност на всички американци и за националната сигурност на нашата страна“, пишат конгресмените в писмото.
"Въпреки че Илон Мъск изглежда е получил статут на "специален правителствен служител“, няма доказателство, че той или някой от сътрудниците му, работещи като "екип на ДПЕ“, са упълномощени да получат достъп до нашите правителствени системи, нито има някакво доказателство, че те са преминали през подобаваща проверка, за да се гарантира сигурността на данъкоплатците и правителствените данни“, добавят те.
Мъск не коментира
Мъск засега не е коментирал писмото. Служител от Белия дом вчера каза, че милиардерът и сътрудниците му имат достъп за разглеждане на платежни документи, но нямат правото да ги променят.
Мъск и екипът му работят "в пълно съответствие с федералния закон, със съответните разрешения за достъп до класифицирана информация и като служители на съответните агенции, а не като външни съветници или организации“, заяви служителят на Белия дом. Още: Близък до Путин руски сенатор е имал дял в SpaceX на Мъск, докато е бил под санкции
Комисията, чийто най-високопоставен представител от Демократическата партия е Джералд Конъли от щата Вирджиния, изпрати писмото до заместник генералните инспектори, вместо до самите генерални инспектори, тъй като правителството на Тръмп ги уволни преди две седмици, уточнява Ройтерс.
"Чистка по тъмно"
Белият дом освободи 17 независими наблюдатели, което опонентите на новия американски президент определиха като "чистка по тъмно“. Тя може да разчисти пътя за верни хора на Тръмп.
Писмото е изпратено и до генералния инспектор на Американската агенция за международно развитие - Пол Мартин, който остава на поста си.