Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След години ремонт и хвърлени милиарди: Защо Русия още се мъчи да си върне атомния крайцер "Адмирал Нахимов"?

06 февруари 2025, 15:45 часа • 1360 прочитания

В края на декември 2024 г. Русия успешно активира реактора на ядрения крайцер „Адмирал Нахимов“ - кораб от проект 1144.2 „Орлан“, който е в непрекъснат ремонт от 1997 г. насам. Това означава, че е прекарал повече време на док, отколкото в морето. Москва вече е инвестирала еквивалента на 5 милиарда долара в този плавателен съд, който се предвижда да бъде оборудван с пускови установки за до 80 ракети. Въпреки тези огромни разходи обаче „Адмирал Нахимов“ все още не е близо до завръщането си на активна служба в руския флот.

Още: Сирски: Русия сформира нов род войски с 210 000 войници

Това връщане е отложено за 2026 г. Все пак самият факт, че реакторът е бил рестартиран по този дълго отлаган проект, може да послужи като важен сигнал, пише украинското издание Defense Express.

За тълкуването на този сигнал проницателна гледна точка предлага и публикация на The War Zone, чиито автори разглеждат развитието на ситуацията в по-широкия контекст на усилията на Русия да възстанови статута си на морска „велика сила“. От изданието подчертават, че на този етап Москва няма друг избор, освен да завърши ремонта на "Адмирал Нахимов".

Още: Зеленски иска ядрени оръжия: Специалният пратеник на Тръмп за Украйна поясни какъв е шансът

Русия няма други функциониращи нормално кораби от този клас

Снимка: Скрийншот от YouTube канала на Министерство на отбраната на Русия

Аргументацията е следната - по време на съветската епоха са построени само четири кораба от този клас, включително „Адмирал Нахимов“. Два от тях - „Адмирал Ушаков“ и „Адмирал Лазарев“ - вече са бракувани. Единственият останал кораб, "Петър Велики", технически все още служи като флагман на Северния флот на Русия, но също е предвиден за извеждане от експлоатация поради лошото си техническо състояние. Въпреки това Москва не може да си позволи да бракува този кораб все още, за да не удари по имиджа си още повече.

Още: Русия свали от бойно дежурство подводния атомен крайцер "Дмитрий Донской"

В този контекст завършването на ремонта на „Адмирал Нахимов“ се превърна в стратегическа необходимост за Русия. Тази амбиция се подхранва допълнително от факта, че Руската федерация остава единствената страна в света, чиито военноморски сили все още официално ползват ракетни крайцери с ядрени двигатели. Военноморските сили на САЩ извеждат от експлоатация еквивалентните си крайцери от клас „Лонг Бийч“ още през 90-те години на миналия век по „бюджетни причини“.

Празна черупка, която чака нов пълнеж

Друг ключов аспект е, че руснаците не само са обявили плановете си да оборудват „Адмирал Нахимов“ с цели 80 пускови установки за ракети „Калибър“ или дори хиперзвукови ракети „Циркон“, но и са започнали да изпълняват този план.

Авторите на The War Zone цитират кадри от руски пропагандни източници, които показват, че руснаците вече са демонтирали основното въоръжение на "Адмирал Нахимов" - 20 пускови установки за ракети Р-700 „Гранит“. В резултат на това руската военноотбранителна промишленост вече няма друга възможност, освен да инсталира нови ракетни системи на кораба.

Снимка: Министерство на отбраната на Русия

Нещо повече, наличните кадри показват, че по време на ремонта „Адмирал Нахимов“ е бил сериозно променен - старото му оборудване е било премахнато, за да се направи място за модерни системи. На практика, корабът сега прилича на празна черупка, която очаква нов „пълнеж“ - оръжия и бордови системи.

Въпреки това би било неточно да се твърди, че Русия отклонява ресурси от войната си срещу Украйна, за да финансира проекта „Адмирал Нахимов“. В действителност самата война е довела до забавяне на модернизацията на кораба поради недостиг на ресурси, посочва специализираното издание Defense Express.

Още: Украинците напред в Курск: Чеченците там никога не сме били, казва генерал на Кадиров (ВИДЕО)

Атомният ракетен крайцер от проекта 1144.2М „Орлан“ е въведен в експлоатация през 1988 г. От 2013 г. той се намира на ремонт в „Севмаш“. Очакваше се през 2023 г. корабът да бъде предаден на Въоръжените сили на Русия, като целта на Москва беше той да стане най-мощният кораб на Военноморския флот.

Независимо от това - всичко гореизложено ясно показва колко твърдо решен е Кремъл да преследва военноморските си амбиции, като модернизира един от двата си останали атомни крайцера. Това усилие е в ярък контраст с проекта за ядрен разрушител клас „Лидер“, който остана само концепция на хартия.

Още: Нова украинска крилата ракета порази руска петролна рафинерия: Силни подозрения в Русия (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес