Беларус ще наказва със смъртна присъда дори опитите за извършване на „терористични актове“ – обвинения, пред които са изправени няколко активисти на опозицията в бившата социалистическа страна. Това стана ясно след приетите промени в Наказателния кодекс с одобрението на президента Александър Лукашенко.
Беларуският президент подписа закон за възможността от смъртна присъда за опит за терористичен акт, съобщи РИА Новости, цитирайки онлайн портала на правителството за правна информация. В него пише още, че законът ще влезе в сила 10 дни след публикуването му.
Смъртното наказание се изпълнява чрез разстрел и към момента важи за престъпления, свързани с международен тероризъм; актове, извършени от организирана група или с използване на съоръжения за атомна енергия, използване на радиоактивни вещества, мощни токсични химични или биологични вещества; убийства на държавници или обществени личности, извършени във връзка с държавна или обществена дейност.
Страната, която е най-близкият съюзник на Русия, е единствената държава в Европа, продължаваща да изпълнява екзекуции въпреки призивите за забраната им.
Междувременно тази сряда беларуски съд в град Гродно започна закрито изслушване по дело срещу 12 активисти, обвинени в „подготовка на терористични актове“, съобщи местната организация за човешките права „Вясна“. Сред опозиционерите е Николай Автукович, който вече излежа над 7 години в затвора. 59-годишният активист е изправен пред множество други обвинения, включително държавна измяна.
Опозиционните фигури са обвинени в подпалване на полицейски автомобили през октомври и ноември 2020, когато се провеждаха невиждани по мащаб протести срещу режима на Лукашенко. Президентът бе обвинен, че е фалшифицирал изборите, за да остане на власт. Той продължава с политиката си да заглушава опозицията и да вкарва в затвора най-видните активисти, по подобие на Владимир Путин в Русия.
Припомняме, че миналия март беларуските прокурори обвиниха лидера на опозицията Светлана Тихановская в „подготовка на терористичен акт като част от организирана група“. Бившият кандидат-президент успя да избяга в чужбина малко след като Лукашенко обяви победа на изборите.
До момента подготовката на „терористичен акт“ (б.а. – както правителството нарича всеки опит за масов протест срещу властта) не се наказваше със смърт. Най-тежката мярка важеше само за вече извършени престъпления. Тероризмът в Беларус беше добавен като престъпление, наказвано със смърт, през 1997 г.