Свързаният с работата стрес поражда загриженост сред голямото мнозинство от европейската работна сила, според заключение от Европейско проучване на общественото мнение, съобщават от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA), предаде БГНЕС.
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Проучването е направено във връзка с безопасните и здравословни условия на труд. В рамките на проучването, което е проведено от Ipsos MORI по поръчка на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA), са взети мненията на повече от 35 000 представители на широката общественост от 36 европейски страни относно актуални въпроси, свързани с работните места, включително свързания с работата стрес и значението на безопасността и здравето при работа за икономическата конкурентоспособност и в контекста на по-продължителния трудов живот.
Осем от всеки десет души (80%) от активното население в цяла Европа изразяват мнението, че броят на хората, страдащи от свързан с работата стрес, ще нарасне през следващите пет години, а 52% от респондентите очакват, че този показател ще "нарасне рязко". Тези данни отразяват резултатите от проведеното от EU-OSHA проучване за новите и нововъзникващите рискове в предприятията (ESENER), в рамките на което 79% от ръководителите в предприятията са изразили мнението, че стресът е проблем за техните дружества, което означава, че стресът на работното място е не по-малко важен проблем за дружествата от трудовите злополуки.
Свързаният с работата стрес е едно от най-големите предизвикателства в областта на безопасността и здравето при работа в Европа, което има висока цена за хората и икономическата ефективност. Наред с горното, резултатите от проучването съдържат констатацията, че голямото мнозинство от европейците (86%) са съгласни, че прилагането на добри практики в областта на безопасността и здравето при работа е необходимо, за да се осигури икономическата конкурентоспособност на дадена страна, като 56% от респондентите изразяват пълно съгласие с това твърдение. Мненията на работещите и неработещите са сходни (съответно 86% и 85% от тези групи изразяват съгласие).
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
В България е взето мнението на 1 147 души. По въпрос 1: "Мислите ли, че броят на хората в България, подложени на стрес на работното място, ще се увеличи, намали или ще остане приблизително същия през следващите 5 години?" 69% от интервюираните българи смятат, че стресът на работното място ще се увеличи много. По този показател България се нарежда на второ място след Гърция.
По втория въпрос: "Смятате ли, че сте много добре информирани за рисковете относно безопасността и здравето при работа?" 59% от хората смятат, че са много или достатъчно добре информирани. Най-добри показатели се отчитат сред работещите на безсрочен трудов договор в предприятия с персонал между 50 и 250 души. По този показател България напълно се доближава до средното ниво за Европа.
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
Още: Полк. Миленски: Тръмп удари шамар на Европа, трябва да вземем отбраната си в собствени ръце
По отношение на увереността на работещия, че ако повдигне пред своя пряк ръководител някакъв въпрос, свързан със здравето и безопасността при работа, то едва 38% са силно уверени, че на проблемите ще бъде обърнато необходимото внимание. Най-голяма е увереността на работещите на възраст между 18 и 34 годишна възраст и в големите предприятия с над 250 души персонал.
"Финансовата криза и промените в областта на труда водят до повишаване на натоварването на работниците, поради което не е изненадващо, че свързаният с работата стрес заема важно място в мислите на хората", казва д-р Криста Седлачек, директор на EU-OSHA. "Независимо от възрастта, пола и размера на организацията, голямото мнозинство от хората са убедени, че свързаният с работата стрес ще нараства. При това се наблюдават интересни различия между отделните страни по отношение на броя на хората, които очакват свързаният с работата стрес да "нарасне рязко", като най-малко се тревожат например норвежците (16%), а най-разтревожени от нарастването на стреса са гърците (83% от тях са отговорили, че очакват стресът да "нарасне рязко"). Мерките за контрол на психосоциалните рискове са важна тема в работата на EU-OSHA за подобряване на живота на работещите в цяла Европа", добави д-р Криста Седлачек.
Накрая, през Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията проучването констатира, че 87% от представителите на широката общественост в цяла Европа са убедени, че добрите практики в областта на безопасността и здравето при работа имат важно значение за подпомагането на хората да работят по-дълго, преди да се пенсионират (това включва 56% от респондентите, които посочват, че тези практики са "много важни").
Още: Мироопазващи сили в Украйна: Великобритания иска, но колко може?
Още: Голям пожар в завод за пластмаса в Калуга (ВИДЕО)
Данните от проведено неотдавна проучване Евробарометър показват, че много европейци са готови да водят активен живот в напреднала възраст, но състоянието на безопасността и здравето на работното им място може да не им позволи да продължат да работят до такава напреднала възраст. Макар че обичайната пенсионна възраст в цяла Европа е 65 години, средната възраст на оттегляне от работната сила през 2009 г. е била около 61,5 години по данни на Евростат. Според данните от проучването Евробарометър четирима от всеки десет европейци (42%) са убедени, че ще са в състояние да вършат сегашната си работа до и след навършване на 65-годишна възраст, а 17% смятат, че няма да могат да вършат сегашната си работа след навършване на 59-годишна възраст. EU-OSHA участва активно в дейностите за популяризиране на Европейската година на активния живот на възрастните хора — 2012 с цел осведомяване относно необходимостта от високо ниво на безопасност и здраве при работа на всички етапи на трудовия живот.
Редактор: Десислава Ушатова