Размерът на енергийните помощи няма да се увеличи, въпреки предстоящото поскъпване на природния газ, което ще повлече след себе си и цената на парното. Според КНСБ, ако сумата за енергийно подпомагане не се вдигне, онези, които попадат в графата енергийно бедни и стоят на студено през зимата, ще се увеличат значително, отбелязва bTV.
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Държавата дава 374 лв. за енергийни помощи през предстоящите пет зимни месеца. Според синдикатите са нужни поне 500 лв. През миналата година на такива помощи са разчитали 204 635 семейства. До октомври се приемат молбите за тази зима.
Най-сериозно ощетени ще са хората, които разчитат на помощта на държавата, за да се топлят на парно. Природният газ, от който най-вече зависи цената на топлото, веднъж вече поскъпна от юли с 10%, а предстои и още едно поскъпване. Искането е за още 14 на сто.
Социалният министър Бисер Петков отбеляза, че помощите не зависят от цената на газа, а от цената на юлския ток, а енергийният министър Теменужка Петкова напомни, че газът през 2012 г. бил много по-скъп.
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
"Хубаво е българските граждани да знаят каква е технологията за определяне на цената. България доставя природен газ от Руската федерация. Всички определени елементи по отношение на цената на природния газ са ясно заложени в договора между "Булгаргаз" и "Газпромекспорт", обясни по-рано енергийният министър. По думите ѝ формулата е свързана с цената на петролните продукти и курса на щатския долар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
"С такава формула работят една голяма част от държавите. Тя е общоприета, има методика към договора. Отделно от това цената се определя от КЕВР. Няма човек и политик, който да не се притеснява от евентуални рискове за увеличаване на цените на енергийните ресурси. Всичко това влияе върху бизнеса, върху битовите потребители. Няма как да не се притесняваме, но трябва да отчетем, че става въпрос за цени, които са определени в рамките на договор", допълни още Теменужка Петкова.