Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов съветва членките на ЕС: Всички да спазват бюджетната дисциплина

19 октомври 2012, 15:12 часа • 7041 прочитания

Министър-председателят Бойко Борисов представи позицията на страната ни по въпросите, разисквани по време на двудневното заседание на Европейския съвет.

Още: "Ройтерс": САЩ и Русия чертаят бъдещето на Украйна на тайни срещи

Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна

Държавните и правителствените ръководители на държавите членки на ЕС дискутираха напредъка в изпълнението на мерките, формулирани в Пакта за растеж и заетост, както и действията за доизграждането на Икономическия и паричен съюз.

България принципно подкрепя мерките, заложени в Пакта за растеж и заетост още през юни 2012 г. Във връзка с това премиерът Борисов подчерта необходимостта всички държави членки да продължат да спазват политика на бюджетна дисциплина, фискална консолидация и структурни реформи.

Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море

Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)

В условията на криза и фискални ограничения от особено значение е полагането на усилия и въвеждането на мерки за насърчаване на инвестициите, растежа и заетостта, които да доведат до доразвиване на Вътрешния пазар и да спомогнат за връщане на доверието на гражданите и бизнеса. В този контекст министър-председателят подчерта ролята на Кохезионната политика като инструмент с висока добавена стойност за постигането на растеж, заетост и конвергенция. По отношение на данъчната политика страната ни категорично настоява за гарантиране правото на държавите членки да следват самостоятелна данъчна политика.

България счита, че създаването на банков съюз, единен надзор и единен механизъм за оздравяване на банки трябва да се реализират след уточняването на ясен дневен ред за създаване на фискален съюз и неговата реализация.

Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили

Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят

"Въпреки че някои от елементите за задълбочаване на Икономическия и паричен съюз са насочени към държавите от еврозоната, те биха имали ефект върху всички държави-членки на ЕС. Дебатът за бъдещето на Европа и развитието на Икономическия и паричен съюз следва да включва всички държави членки на ЕС", заяви Бойко Борисов.

Страната ни счита, че трябва да бъде гарантирана равнопоставеността между държавите от еврозоната и тези, извън нея, както и да се осигурят ефективни механизми за неутрализиране на евентуални негативни последици за държавите-членки извън еврозоната. Споделяме твърдо убеждение, че въпросите, свързани с директното данъчно облагане, следва да останат изключителна национална компетентност и не следва да бъдат елемент от дискусиите по фискалния съюз.

Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари

Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)

В допълнение на това дискусията за структурирането на бъдеща надзорна рамка в банковата сфера на ниво ЕС, като основен елемент от евентуален банков съюз, би следвало да се насочи към запазване на националните дискреции по отношение на прилагането на надзорни политики и механизми, адаптирани към особеностите на отделните държави-членки.

"Това е от ключово значение за страни като България, чиито банкови системи са доминирани от дъщерни дружества на банки от еврозоната и които са съумели да запазят стабилността на банковите си системи", допълни министър-председателят.

Редактор: Ивайло Кючуков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес