Днес Министерството на икономиката, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) започнаха кампания "Коледата безопасна" за изтеглянето на опасни стоки от търговската мрежа.
Целта на проверката бе установяване на безопасността и законосъобразността на играчки в търговската мрежа, попадащи в обхвата на Директива 2009/48/ЕО, респективно - Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на играчките (НСИОСИ), които са сред най-атрактивните продукти за коледните и новогодишни празници.
"Към месец октомври от агенцията са направили над 100 проверки като от търговската мрежа са били изтеглени около 20 стоки, които са потенциално опасни за живота и здравето на децата", констатира непосредствено преди началото на днешната проверка гл. секретар на ДАМТН Валентин Чиликов.
"За опасни се считат всички стоки, които не отговарят на утвърдените параметри за сертифициране. В това число влизат дори стоките, върху които не са изписани указания за употреба и безопасност", заяви зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, която лично участва в инспектирането на търговските обекти.
При проверката се следеше дали играчките имат маркировка за съответствие, инструкция за употреба и специфични предупредителни текстове, технически, химически и физически параметри за безопасност. Проверени общо 78 бр. играчки от различни категории, марки и модели. Несъответствия са открити при 15 от тях, като от тях:
- без предупредителни текстове на български език – 8 броя;
- без обявено наименование и адрес на отговорния икономическия оператор - 6 играчки;
- два продукта със съмнение за оценено съответствие;
- четири играчки с некоректна и нечетлива информация на български език;
- несъответстващи на съществените изисквания за безопасност - 2 броя.
При извършване на проверките на място са направени и измервания на играчки, с портативен анализатор на рентгенова флуорисценция за процентно съдържание на тежки елементи, като олово, кадмий, хром, никел и др. Не е установено наднормено съдържание на посочените в наредбата 19 химически елементи.
Основни изводи:
- по време на проверката не са открити играчки без нанесена маркировка за съответствие.
- все още има играчки (6 броя) върху етикетите, на които не е обявено наименование и адрес на отговорния икономическия оператор.
- значително е намалял процента на играчките с некоректно обозначение на възрастовото ограничение, както и на играчки с нанесена нечетлива информация на български език;
Налага се изводът, че икономическите оператори стават все по-отговорни, пазарът - все по-сигурен, а потребителите - все по-взискателни.